DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Střední škola řemesel a služeb, Jablonec nad Nisou

Adresa

Smetanova 66, 466 01 Jablonec nad Nisou

Tel

+420 602 185 700

E-mail

skola@sosjbc.cz

OBORY

Tříleté učební obory:

  • Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů se zaměřením na výrobu kovové bižuterie
  • Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů se zaměřením na výrobu skleněné bižuterie
  • Sklář – výrobce a zušlechťovatel skla – foukání technického skla
  • Zlatník - klenotník

Dvouletý učební obor:

  • Bižuterní výroba

Naše škola je jedinečnou v rámci systému odborného sklářského a bižuterního školství v celé České republice. Vyučujeme unikátní obory zaměřené na sklářství a bižuterii.

Její historie sahá až do 50. let minulého století – zakladatelem byl n. p. Bižuterie. Od roku 1989 škola existuje jako samostatný právní subjekt – příspěvková organizace. V témže roce byl zkolaudován nový areál pro teoretickou výuku ve Smetanově ulici. Rozsáhlou úpravou prošel i objekt pro odborný výcvik v Podhorské ulici, kde bylo vybudováno „Centrum odborného vzdělávání“ a v lednu 2022 zahájen provoz. Žáci se vyučují řemeslu v nově zrekonstruovaných dílnách vybavených nejmodernějšími technologiemi.

Aktuálně nabízíme zájemcům tříletý učební obor Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů se zaměřením na výrobu kovové bižuterie (pasířské řemeslo), které má v Jablonci nad Nisou dlouholetou tradici. Dále tříletý učební obor Výrobce bižuterie a dekorativních předmětů se zaměřením na skleněnou bižuterii (železnobrodské figurky). Foukání technického skla se žáci učí v tříletém oboru Sklář – výrobce a zušlechťovatel skla. Vzdělávání také nabízíme v tradičním dvouletém oboru Bižuterní výroba.

Kromě těchto výše uvedených oborů se mohou zájemci vzdělávat také ve službových oborech Kuchař – číšník a Prodavač.