DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Křišťálový ráj

Svaz výrobců skla a bižuterie otevírá 1. června nové bižuterní centrum Křišťálový ráj. První akci věnuje především dětem, pro které jsou připraveny kreativní dílny. Děti i rodiče si mohou vyzkoušet svoji kreativitu, navléknout si náramek, namalovat skleněného ptáčka a udělat si dárek.

Křišťálový ráj je místo, kde se "pod jednou střechou" seznámíte se všemi druhy bižuterie MADE IN JABLONEC, dále se dozvíte něco o její historii a současnosti, zkusiíte si vyrobit náhrdelník, nebo náramek, nebo třeba jen koupíte suvenýr z kraje bižuterie – zveme vás do prodejny.

Bižuterní centrum Svazu výrobců skla a bižuterie nově na adrese:

Jungmannova 497/6, Jablonec nad Nisou 46601

  • Široký výběr české bižuterie a doplňků od 35 výrobců
  • Šperky značek Preciosa a Český granát
  • Sklo předních českých výrobců , Crystalex a Bohemia Crystal
  • Dekorativní sklo regionálních výrobců
  • Vánoční ozdoby předních českých výrobců
  • Široký výběr skleněných perlí a hobby komponentů
  • Kreativní dílny a předvádění výroby
Dílny

V Křišťálovém ráji je trvale v provozu velká tvůrčí dílna pro děti i dospělé . Pro větší skupiny připravíme ukázky výroby lampových figurek a foukání a malování skleněných ozdob.

Svaz výrobců bižuterie a centrum nabízí celodenní program na téma světoznámé, tradiční a stále módní bižuterie MADE IN JABLONEC. - "DO JABLONCE NAD NISOU ZA SKLEM A BIŽUTERIÍ“

Těšíme se na vás http://www.jablonecjewellerytour.cz.

Datum zveřejnění

00.0.0000