DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Křišťálové údolí v roce 2025 Vánoce začínají v Křišťálovém údolí S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Křišťálové údolí v roce 2024 Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění

Mistrovství světa Superbiků v Mostě se nezadržitelně blíží a fanoušci se ve dnech 29. – 31. července 2022 mohou těšit na souboje elitních závodníků. Mezi nimi samozřejmě nebudou chybět ani domácí jezdci, ale Českou republiku budou navíc reprezentovat i díla českých designérů a sklářů v podobě trofejí pro vítěze jednotlivých závodů.

Toto specifikum Mistrovství světa Superbiků se rozhodli mostečtí organizátoři podtrhnout dvěma různými designy trofejí pro sobotní a nedělní závody. V obou případech se ovšem jedná o práci českých designérů a sklářů.

V sobotním závodě získají nejrychlejší jezdci trofeje, které jsou oslavou tradičního českého sklářského umění. Jejich vzhled navrhl designér David Sobotka a se svým týmem vytvořil sklářský mistr Jiří Pačinek, který patří mezi nejvýznamnější současné umělecké skláře české i evropské scény a během své kariéry se podílel například na trofejích pro Tour de France.

Trofej pro sobotní jízdu tvarem svého těla odkazuje na dynamicky se proměňující skupinu jezdců na závodním okruhu a linie ve vrchní části trofeje svou rotací navozují dramatičnost závodu. Hlavním prvkem trofeje jsou imaginární kola závodního motocyklu. Na výrobu trofejí pro jezdce na první a druhé pozici bylo použito čiré křišťálové sklo, kombinované se zlatou a stříbrnou slídou, zatavenou mezi dvě vrstvy skla. V trofeji pro třetího v pořadí byl použit měděný prášek, který díky teplotní proměně vytvořil bronzový efekt. Těla trofejí i kola usazená na nich jsou vyfouknuta do dřevěných forem a do konečné podoby je doladilo ruční broušení a leštění skla. 

Vítězové nedělních závodů budou oceněni trofejemi, které ukazují moderní tvář sklářského designu, přestože vznikaly ve sklárně s dvousetletou tradicí. Jejich vzhled navrhla mezinárodně oceňovaná designérka Lucie Koldová, která je držitelkou ocenění Red Dot a v roce 2020 získala nejvyšší tuzemské ocenění Grand designér roku cen Czech Grand Design. Realizaci trofejí zajistila Sklárna Janštejn, která se zabývá výrobou osvětlovacího skla a fouká pro firmu BROKIS, jejíž originální kolekce navržené předními českými i zahraničními designéry získávají ocenění po celém světě.

Tvar trofejí pro nedělní závody superbiků je inspirován pomyslnými řídítky motocyklu. Na výrobu těl těchto trofejí bylo použito čiré křišťálové sklo. Každé tělo v sobě nese zlatou, stříbrnou nebo bronzovou trubici.

Fanoušci se mohou vedle samotných závodů těšit i na řadu doprovodných akcí a atrakcí, z nichž lze zmínit vystoupení kaskadéra Martina Krátkého, velkoplošné obrazovky a show promotéra na diváckém svahu.

AUTODROM MOST návštěvníkům navíc nabídne vstup do paddocku a procházku po pit lane s autogramiádou jezdců v ceně vstupenky. Potěšit může určitě i to, že návštěvníci do 18 let mají vstup zdarma.

Vstupenky na tuto výjimečnou akci lze zakoupit on-line: www.superbike-most.cz

Datum zveřejnění

01.8.2022