DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Evans Atelier

Adresa

Dlouhomostecká 684, Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11

Tel

+420 482 736 406

E-mail

sales@evansatelier.com

Otevírací doba

 

Po předchozí objednávce, min. 2 dny předem.

Minimální počet osob ve skupině: 2

Maximální počet osob ve skupině: 10

Jsme Evans Atelier, rodinná sklářská firma s dvacetiletou historií, neotřelými nápady a neutuchající kreativitou.

V naší kolekci uměleckých skleněných interiérových doplňků najdete výrobky, které vznikají od návrhů přes výrobu až po konečné úpravy u nás v dílně. Skleněné tabule nařežeme do patřičného tvaru, zabrousíme, vložíme do vlastnoručně zhotovených keramických forem a za vysoké teploty necháme prohnout do patřičného tvaru. Jde o technologii tzv. lehaného skla. Následně se takto vytvarované mísy, talíře, vázy, nástěnné dekorace a další předměty ručně malují.

Využíváme unikátní způsob malby, který jsme rozvinuli na principu tzv. historické podmalby. Jedná se o postupné lazurování, vrstvení barev. Díky jejich překrývání a prolínání vzniká neopakovatelný prostorový efekt. Malba je pak finálně zatavena v peci, čímž dosáhneme trvanlivosti a odolnosti.

Další skupinou výjimečných produktů v naší kolekci jsou ručně tvarované hutní a foukané sklářské objekty. Ty vznikají podle našich návrhů exkluzivně ve spřátelených sklárnách po celé České republice.

Velmi rádi se podílíme na speciálních projektech, kdy na přání zákazníka navrhneme a vyrobíme skleněné doplňky či dekorace do konkrétního interiéru, ať už je to byt, hotel či jachta. Naše technologie je flexibilní a umožňuje jak originální kusovou výrobu, tak výrobu ve velkém.

Baví nás tvorba a dělá nám radost, když můžeme do každodenního života přimíchat trochu barev!