SKLENĚNÉ KAMENY

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO SEKANÝCH PERLÍ

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa
Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

Evans Atelier

Adresa

Dlouhomostecká 684, Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11

Tel

+420 482 736 406

E-mail

sales@evansatelier.com

Otevírací doba

 

Po předchozí objednávce, min. 2 dny předem.

Minimální počet osob ve skupině: 2

Maximální počet osob ve skupině: 10

Jsme Evans Atelier, rodinná sklářská firma, která vznikla díky přátelským vazbám k našim spoluzakladatelům v Kalifornii. V roce 2012 jsme se stali ryze českou společností. V naší kolekci uměleckých skleněných interiérových doplňků najdete výrobky, které vznikají od návrhů přes výrobu, až po konečné úpravy u nás v dílně. Jde o technologii tzv. lehaného skla. Jakmile si sklo „lehne“ do formy a je vychlazeno, následně takto vzniklé mísy, talíře, vázy a další dekorativní předměty ručně malujeme. Využíváme unikátní způsob malby, který lze přirovnat k principu tzv. historické podmalby. V minulosti byly podobně zhotovené obrázky ozdobou každé severočeské horské chalupy. Jedná se o postupné lazurování, vrstvení barev, kdy díky jejich prolínání vzniká unikátní prostorový efekt. Další skupinou produktů v naší kolekci jsou ručně tvarované hutní a foukané sklářské objekty. Ty vznikají podle našich návrhů exkluzivně ve spřátelených sklárnách po celé České republice.

V naší dílně řežeme skleněné tabule do patřičného tvaru, zbrousíme jejich okraje, vložíme do vlastnoručně zhotovených keramických forem a za vysoké teploty necháme vytvarovat. Jde o technologii tzv. lehaného skla. Následně se takto vzniklé mísy, talíře, vázy a další dekorativní předměty ručně malují. Podle schváleného designu malířky nanášejí zespodu na povrch skla barvy a dekory. K nanášení se používají štětce, houbičky, špachtle, tiskátka a další pomůcky. Barevné vrstvy se jednotlivě vypalují v peci – na jednom výrobku je mnohdy až 5 vrstev, které se pak vzájemně prolínají a tvoří zvláštní efekt, kdy se barevné tóny mění podle úhlu pohledu. Na závěr překryjeme spodní stranu výrobku neprůhledným ochranným lakem, který po vypálení zajistí, že dekor nedojde úhony ani poškrábáním, ani vyblednutím. A poté je už třeba pouze výrobek pořádně vyleštit a bezpečně zabalit. Naše výrobky putují z Liberce do celého světa, například do Anglie, Spojených Arabských Emirátů nebo Maroka.