DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

SUPŠ A VOŠ TURNOV

Adresa

Skálova 1603, Turnov

Tel

+420 481 321 232

E-mail

skola@sups.info

OBORY

  • 82-41-M/06 Výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů

Zaměření na:
Design a zpracování drahých kamenů
Umělecké kovářství a zámečnictví, design kovaných předmětů
Zlatnictví a design šperků
Design grafické a plastické rytiny
Design litých objektů

  • Studijní obor na VOŠ: Konzervátorství a restaurátorství

Vzdělávací program: 82-42-N/05 Restaurování kovů, minerálů a organolitů

 

Škola vznikla v roce 1884, zaměřena hlavně na šperky z drahých kovů, na drahé kameny, umělecké kovářství, umělecké odlévání kovů a rytí kovů. Na Vyšší odborné škole se studenti zaměřují na restaurování památek z kovů. Absolventy jsou světově uznávaní umělci, autoři bankovek, zlatníci a kováři. Vznikala zde kopie Korunovačních klenotů. Škola je jako umělecké vzdělávací zařízení známa nejen v Evropě, ale i v celém světě. Školu navštívily známé osobnosti společenského i politického života (T.G. Masaryk, Jan Masaryk, velvyslanci cizích zemí, nedávní i současní politici), exkurze z mnoha evropských států, navštěvují ji základní školy a všichni vždy s úžasem z toho, co zdejší žáci a studenti dokáží.

Byla navázána spolupráce s Rakouskem, Egyptem, Izraelem a dalšími zeměmi. Žáci a studenti se účastní mnoha výstav, soutěží a prezentačních akcí doma i v světě, téměř vždy se vracejí s nějakou cenou. Práce žáků se pravidelně umisťují na prvních místech v Hefaistonu na hradě Helfštýn, v soutěži Šperk roku v rámci výstavy Hodiny a klenoty, jsou laureáty Studentského designu v oblasti produktového designu. Plastiky kovářů zdobí Turnov i některá další místa v Čechách, pamětní desky z oddělení odlévání jsou umístěny na mnoha důležitých budovách a výjimečných místech. Do školy se postupně zavádějí nové technologie, provozy se rozšiřují, rozvíjí se výuka na počítačích v rámci návrhů ve 2D i 3D.

Škola je složena ze secesní, památkově chráněné budovy (ta je krásná i sama o sobě) a tzv. nové budovy. Všechny tyto velké prostory jsou jednou velkou galerií děl současných studentů i slavných absolventů. V době výuky mohou návštěvníci sledovat a vyzkoušet si práci v dílnách, součástí budov jsou výstavní sály. Při včasném ohlášení bude pro návštěvníky připravena komentovaná prohlídka s průvodcem z řad pedagogů, nebo žáků. Provádíme v jazyce českém a anglickém. Při výjimečných akcích školy si mohou návštěvníci školy zakoupit některá díla žáků.