DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Lucid

Adresa

Palackého 3145/41, Jablonec nad Nisou, 46601

Tel

+420 483 570 100, +420 483 570 105

E-mail

romana.sefrana@lucid.cz

Otevírací doba

Na exkurzi je třeba se předem objednat.

Historie výrobního programu společnosti sahá až do roku 1919, kdy pan Robert Rudolf v Jablonci nad Nisou založil tradici výroby náboženských předmětů lisovaných z plechu a z drátu doplněných skleněnými komponenty. Od roku 2014 jsme rodinnou firmou, v současné době disponujeme 70 000 nástroji na výrobu lisovaných kovových bižuterních polotovarů. Vyrábíme 17 000 tvarů bižuterních výlisků a jsme největším výrobcem bižuterních kovových komponentů v Evropě. Polotovary dodáváme zpracovatelům finální bižuterie do celého světa.

V roce 2019 jsme uvedli na trh novou obchodní značku Apple Bijoux, která je vyráběna v úzce limitovaných sériích. Spojuje nejlepší český design, bižuterní komponenty výhradně tuzemské výroby, kvalitní povrchové úpravy a kameny značky Swarovski. Originální bižuterie z Jablonce nad Nisou - to je značka Apple Bijoux.

Prodejna Palce Plus nabízí nejširší sortiment kvalitní české bižuterie a širokou nabídku českého skla.