DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Adresa

Osvobození 69, 471 14, Kamenický Šenov

Tel

+420 487 712 040

E-mail

muzeumskla@kamenicky-senov.cz

Otevírací doba

V měsících lednu až březnu je muzeum pro návštěvníky uzavřeno.

 

duben, říjen

Úterý - Neděle 10:00 - 16:00 hodin

květen - září

Úterý - Neděle 10:00 - 17:00 hodin

listopad

Sředa, Sobota, 10:00 - 16:00 hodin

prosinec

po dobu vánoční výstavy 10:00 - 16:00 hodin

Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo od 17. století do současnosti, jemuž je věnována i stálá expozice na téma „Odkud pocházíme, kdo jsme, kam směřujeme “. Expozice prezentuje historii rytiny od jejích počátků až k trienále mezinárodních sympozií rytého skla, pořádaných zde od roku 1996; součástí jsou např. předměty zhotovené firmou J. & L. Lobmeyr, místní odbornou školou - nejstarší sklářskou školou světa, a také unikátní exponát - skleněná židle vyrobená lustrařskou firmou Eliase Palmeho v roce 1894 pro palác mahárádži v Hajderábádu. Expozici doplňují tradiční historizující křišťálová ověsová svítidla. V prostorách muzea probíhají krátkodobé výstavy současného sklářského umění i výstavy k historii z muzejní sbírky. Návštěvníci mohou tvořit ve výtvarné dílně, účastnit se pravidelných akcí (Muzejní noc, Lenfest aj.), a také si zde nakoupit drobné upomínkové předměty.