DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

TGK - technika, sklo a umění

Adresa

Skalice č.p. 230 , Skalice u České Lípy

Tel

+420 602 224 498

E-mail

svacha.sklo@gmail.com

Otevírací doba

 

Pondělí - Pátek: 8:00 - 16:00 hodin

Společnost byla založena v roce 1996, nejprve jako obchodní firma, ale později bylo portfolio firmy výrazně rozšířeno o zakázkové zpracování především barevného plochého skla. Připravujeme skleněné prvky pro světelnou architekturu, spolupracovali jsme se společností Preciosa - Lustry a.s., v současné době je naším hlavním odběratelem firma Lasvit. Pro tuto společnost jsme v roce 2018 dodali a instalovali skleněný plášť nové firemní budovy v Novém Boru. Již řadu let pořádáme výukové semináře pro širokou veřejnost , na kterých se snažíme zájemce seznámit s různými technikami zpracování skla.
Kromě velkých projektů, jsme schopni dělat různé rekonstrukce, jako například skleněné podlahy v Národním museu v Praze a další i menší zakázky.
Vše podle firemního hesla :" TGK-celý svět ze skla "

U nás v TGK ve Skalici se můžete seznámit s poměrně progresivní technologií zpracování skla a to spékáním - fusingem, ale i jinými " studenými " technikami zpracování skla jako je tiffany, lepení skla UV lepidly, mosaika, perle foukané nad kahanem apod. Ve firemní vzorkovně jsou ukázky všech těchto technik, stejně tak i díla, která vznikla při práci umělců v TGK v rámci minulých ročníků IGS. Poměrně oblíbená je naše skleněné zahrada, kde máme vystavenou celou řadu skleněných objektů, které prošly našimi pecemi. Na sklo si můžete u nás " sáhnout ", a pokud budete mít chuť a čas, tak i něco vyzkoušet .
A až Vás sklo zaujme více, tak jistě Vám pomůžeme s materiálem, vybavením a radou co a jak dělat a udělat.