DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Křišťálová stezka

Liberecké science centrum iQLANDIA spouští Křišťálovou stezku. Nová interaktivní hra v expozicích návštěvníky vtáhne do světa skla a jeho využití. Ve spolupráci
s Preciosou připravili v iQLANDII stezku, na jejímž konci mohou návštěvníci rozsvítit zbrusu novou světelnou instalaci Molekuly.

Před více než 300 lety se zrodil v severních Čechách český křišťál. Z něj později mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní svítidlo i první křišťálový šperk. Právě do této doby sahají také kořeny skupiny Preciosa, jejíž portfolio nyní tvoří mj. křišťálové komponenty, světelné instalace, šperky, skleněné zátky, perle a perličky.

„Jsme předním světovým výrobcem skla. Po desetiletí přinášíme do sklářství nové nápady, technologie a inovace, které dávají vzniknout produktům Preciosa Group. Věda a výzkum jsou nám velmi blízké. Díky nim posouváme možnosti práce se sklem. Spolupráce s iQLANDIÍ v sobě obsahuje vše, co vnímáme jako klíčové elementy naší práce, kombinování tradičních metod sklářů, originálního designu s moderními materiály a technologiemi, které formují současnost a budoucnost sklářského průmyslu. Z výsledku naší synergie máme radost a věříme, že ji ocení i návštěvníci science centra,“ říká generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Křišťálovou stezku s vděčností kvitují i její hostitelé. „iQLANDIA ukazuje principy fyzikálních jevů, popularizuje vědu a technické obory. A sklářství, sklářská výroba, pokrok sklářských technologií a jedinečné produkty našly díky podpoře skupiny Preciosa v iQLANDII konečně své místo. Díky partnerství vznikla jedinečná Křišťálová stezka,“ říká ředitel libereckého science centra iQLANDIA Pavel Coufal.

Křišťálová stezka detailně vypráví příběh českého skla. Návštěvníci se mohou na sedmi místech dozvědět, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, jako jsou země, oheň, voda a vzduch. Zájemce o fyzikální vlastnosti skla nadchne optický kabinet, v němž si mohou vyzkoušet optické přístroje. Jinde čeká na návštěvníky např. test barvocitu. Na své si přijdou i ti, kteří touží se informovat o využití skla v medicíně a ve stavebnictví.

Vyvrcholením celé nové expozice je interaktivní světelná instalace společnosti Preciosa Lighting, s názvem „Molekuly“, která představuje spojení vyspělé technologie výroby skla a uměleckého ztvárnění v podobě křišťálového designového objektu. Instalace se skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů.  „Designové řešení imerzivního svítidla je symbolem bohatství regionu. Barvy ručně foukaných komponent odkazují na Křišťálové údolí – modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Bílé koule zobrazují základní stavební kámen s poselstvím o důležité roli vědy a inovací,“ říká senior designér společnosti Martin Prokeš, který originální instalaci navrhl.

Molekulami úspěchu českého křišťálu jsou jeho unikátní optické a estetické vlastnosti, zručnost mistrů sklářů a tradiční metody v kombinaci s využitím nejmodernějších technologií.  Právě díky nim skýtá tato světelná instalace okouzlující a nezapomenutelný zážitek. Při splnění všech úkolů během prohlídky Křišťálové stezky získají návštěvníci expozice heslo, jehož zadáním aktivují spektakulární světelnou show.

Datum zveřejnění

22.7.2021