KRKONOŠSKÉ MUZEUM
Díky krásné nové budově, expozicím uměleckého skla a historii regionu se Krkonošské muzeum stalo jedním z nejatraktivnějších muzejních zařízení v Polsku a výkladní skříní regionu.
Původní budova muzea nebyla s to pojmout rozrůstající se sbírku, proto se rozhodlo o výstavbě budovy nové, s tou starou spojené pomocí skleněného můstku. Stavební práce skončily v roce 2011. V útrobách nové budovy je umístěna expozice sklářských výrobků. V přízemí staré budovy byla situována stálá výstava věnovaná dějinám Jelení Hory, zahrnující část archeologickou, historickou, etnografickou a uměleckou. Vystaveny jsou oděvy a příslušenství – bohatě zdobené výšivkami z jelenohorských škol, obrazy, sochy a výsledky uměleckého řemesla. Díky vydatným subvencím, poskytovaných na nákup exponátů státem, čítá v současnosti jelenohorská sbírka přes 9000 artefaktů, což je nejvíce v Polsku.
V roce 2018 se z iniciativy ředitelky Gabriely Zawiłové přikročilo ke stavbě Hutě – laboratoře skla, jež byla o rok později ukončena. Stylem, hmotou i skleněnou fasádou napodobuje tato budova exponovanou krkonošskou chalupu.
LABORATOŘ SKLA
Laboratoř skla je kromě pece na tavení skloviny vybavena dalšími zařízeními a příslušenstvím, díky nimž se lze seznámit s celým procesem výroby. Návštěvníci muzea se o nich – po zhlédnutí vzácných a neobvyklých sklářských výrobků – mohou dozvědět i něco více a během tvůrčích dílen a praktických ukázek se sami zapojit do výrobního procesu. Při Krkonošském muzeu jsou činné tvůrčí dílny zaměřené na broušení skla a rytí, zdobení barevnými emaily, dále pak tvůrčí dílny orientované na techniku vitráže a malování na sklo. Jejich účastníci nabydou teoretické vědomosti, které mohou následně využít v praxi.