DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Memory Crystal

Adresa

Dubice 32, 470 01, Česká Lípa

Tel

+420 487 521 360

E-mail

info@memorycrystal.cz

Otevírací doba

 

Po předchozí objednávce min. 3 dny před návštěvou.

Maximální velikost skupiny: 12 osob

Počátky společnosti se tradují od roku 1999, kdy vznikla první skleněná urna podle návrhu zakladatele a současného majitele Dalibora Nováka. Sklářské studio Memory Crystal se zaměřilo na umělecké sklo v oblasti svítidel, objektů do galerií, trofejí a především na výrobu skleněných uren, které se staly hlavním vývozním artiklem firmy do mnoha zemí Evropy, Kanady a USA.
V roce 2006 Dalibor Novák vyvinul unikátní výrobek, který se stal důležitým mezníkem ve vývoji firmy. Jedná se o Památeční Sklo, při jehož výrobě se zatavuje popel zesnulých přímo do skla. V roce 2009 bylo Památeční Sklo patentováno. V současnosti nabízí Památeční Sklo naši partneři ve třinácti zemích Evropy.
V roce 2018 přišel Dalibor Novák s novou vizí uchovávání popela zesnulých v zářících křišťálových listech zavěšených na vzpomínkovém stromě EIWA. V roce 2019 byl koncept EIWY výrazně inovován a v nové verzi 2.0 je již strom plně interaktivní. To umožňuje rodinám lístek vzdáleně ovládat a rozsvěcet podobně jako svíčku a být tak neustále v kontaktu se svými blízkými. U kořenů stromu je unikátní podzemní kolumbárium, které se stalo nedílnou součástí stromu. Toto unikátní řešení je patentově chráněno.

Po předchozí telefonické domluvě si můžete přijít prohlédnout naši sklářskou huť i brusírnu skla a sledovat práci sklářských mistrů. Podle aktuálně probíhající výroby vám ukážeme a vysvětlíme, jak vznikají foukané skleněné výrobky nebo volně modelované plastiky. Bude-li to probíhající výroba umožňovat, můžete si sami vyzkoušet, jak se fouká sklo. Výrobek vám po vychlazení a zabroušení připravíme k vyzvednutí v následujících dnech.