Preciosa Lighting na Designbloku
Společnost Preciosa Lighting je hrdou součástí Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě. 23. ročník proběhne od 6. do 10. října v Gabriel Loci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Specialista na designové křišťálové instalace Preciosa Lighting představí dva projekty – modulární svítidlo Fractal od Thomase Feichtnera a konceptuální instalaci sady bytových doplňků od tvůrčí dvojice Mikolášková & Drobná.
Preciosa Lighting dlouhodobě spolupracuje s umělci a designéry z celého světa. Křišťálu vdechuje originálním designem nové významy prostřednictvím jeho unikátních vlastností i doplněním o inovativní technologie pak šíří emoce a propojuje lidi. Právě to je letos také spojovacím tématem pětidenního festivalu – pozitivní emoce, radost a štěstí předávané designem.
Výjimečně propracovaným vzhledem se vyznačuje i industriální svítidlo inspirované přírodou s názvem Fractal. Thomas Feichtner, mezinárodně uznávaný rakouský produktový designér, přišel s neobvyklým řešením, jež je novou interpretací klasického barokního svítidla Louis. „V minulosti křišťálové lustry zejména šířily světlo tím nejefektivnějším způsobem. Pro tento účel se stalo sklo tím nejlepším materiálem. A právě tento rozptyl světla – v kombinaci s možnostmi moderních technologií – pro mě představoval ten nejdůležitější aspekt v procesu navrhování Fractalu,“ vysvětluje autor návrhu Thomas Feichtner. Geometricky uspořádaná kovová ramena a broušené křišťálové komponenty na jejich koncích mají schopnost vytvářet nekonečné množství variant. Jedna z nich bude součástí sekce Masters ve výstavním domě RENESANCE 21 v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
V Gabriel Loci pak severočeské sklo zaujme díky konceptuální instalaci Scene Collection autorské dvojice Terezy Drobné a Kristýny Mikoláškové, která vznikla ve spolupráci se společností Preciosa Lighting. Scénografická expozice evokuje malé imaginární město, únik do snového světa od reality všedních dní. „Myšlenka vytvořit kolekci bytových doplňků se zrodila během covidové pandemie. Pocit izolace a vyhoření nás obě přiměl ke snaze utéct z reality a vytvořit si své vlastní prostředí, místo, ve kterém bychom se cítily dobře,“ prozrazuje Tereza Drobná o vzniku kolekce. Únikem od reality však není jen výsledný design, ale i samotný proces navrhování, ponoření se do světa nekonečné fantazie, jak dodává Kristýna Mikolášková. Scenérie je tvořena variabilními stolky a skleněnými vázami ve tvaru sloupů, originálními zarážkami na knihy a mísami, jež kontrastují s jasnými barvami.
Preciosa Lighting tak v krátké době po účasti na Mezinárodním sklářském sympoziu dává najevo, že kromě sázky na zkušené designéry počítá s podporou mladých talentovaných tvůrců. O jejich umění a kreativitě spojené se světlem a sklem se mohou přesvědčit návštěvníci letošního Designbloku.