DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Víkend Křišťálového údolí 2024 Ještěd jinak? Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
Víkend Křišťálového údolí 2024
více
Ještěd jinak?
více
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Preciosa Lighting na Designbloku

Společnost Preciosa Lighting je hrdou součástí Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě. 23. ročník proběhne od 6. do 10. října v Gabriel Loci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Specialista na designové křišťálové instalace Preciosa Lighting představí dva projekty – modulární svítidlo Fractal od Thomase Feichtnera a konceptuální instalaci sady bytových doplňků od tvůrčí dvojice Mikolášková & Drobná.

Preciosa Lighting dlouhodobě spolupracuje s umělci a designéry z celého světa. Křišťálu vdechuje originálním designem nové významy prostřednictvím jeho unikátních vlastností i doplněním o inovativní technologie pak šíří emoce a propojuje lidi. Právě to je letos také spojovacím tématem pětidenního festivalu – pozitivní emoce, radost a štěstí předávané designem.

Výjimečně propracovaným vzhledem se vyznačuje i industriální svítidlo inspirované přírodou s názvem Fractal. Thomas Feichtner, mezinárodně uznávaný rakouský produktový designér, přišel s neobvyklým řešením, jež je novou interpretací klasického barokního svítidla Louis. „V minulosti křišťálové lustry zejména šířily světlo tím nejefektivnějším způsobem. Pro tento účel se stalo sklo tím nejlepším materiálem. A právě tento rozptyl světla – v kombinaci s možnostmi moderních technologií –  pro mě představoval ten nejdůležitější aspekt v procesu navrhování Fractalu,“ vysvětluje autor návrhu Thomas Feichtner. Geometricky uspořádaná kovová ramena a broušené křišťálové komponenty na jejich koncích mají schopnost vytvářet nekonečné množství variant. Jedna z nich bude součástí sekce Masters ve výstavním domě RENESANCE 21 v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

V Gabriel Loci pak severočeské sklo zaujme díky konceptuální instalaci Scene Collection autorské dvojice Terezy Drobné a Kristýny Mikoláškové, která vznikla ve spolupráci se společností Preciosa Lighting. Scénografická expozice evokuje malé imaginární město, únik do snového světa od reality všedních dní. „Myšlenka vytvořit kolekci bytových doplňků se zrodila během covidové pandemie. Pocit izolace a vyhoření nás obě přiměl ke snaze utéct z reality a vytvořit si své vlastní prostředí, místo, ve kterém bychom se cítily dobře,“ prozrazuje Tereza Drobná o vzniku kolekce. Únikem od reality však není jen výsledný design, ale i samotný proces navrhování, ponoření se do světa nekonečné fantazie, jak dodává Kristýna Mikolášková. Scenérie je tvořena variabilními stolky a skleněnými vázami ve tvaru sloupů, originálními zarážkami na knihy a mísami, jež kontrastují s jasnými barvami.

Preciosa Lighting tak v krátké době po účasti na Mezinárodním sklářském sympoziu dává najevo, že kromě sázky na zkušené designéry počítá s podporou mladých talentovaných tvůrců. O jejich umění a kreativitě spojené se světlem a sklem se mohou přesvědčit návštěvníci letošního Designbloku.

Datum zveřejnění

05.10.2021