DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Z Křišťálového údolí vám přejeme zářivé Vánoce a láskyplný nový rok XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
Z Křišťálového údolí vám přejeme zářivé Vánoce a láskyplný nový rok
více
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi

Světelná instalace Preciosa Lighting dotváří prostor nejlepšího letiště na světě

Český sklářský lídr – společnost Preciosa Lighting se zařadila mezi vybrané dodavatele projektu rekonstrukce Terminálu 1 na singapurském letišti Changi, které je jedenáctinásobný vítěz světového žebříčku nejlepších letišť Skytrax. Pro rekonstruovaný prostor vytvořila jedinečnou dynamickou světelnou instalaci Garden Metamorphosis. Instalace se zde přirozeně začleňuje do galerie inovativního designu a uměleckých realizací. Na letišti Changi, které je světoznámým centrem zábavy, tak nyní světelný objekt z českého křišťálu zpříjemňuje chvíle čekání milionům cestujících.

Zahrada plná světla

Týmu společnosti Preciosa Lighting bylo hned od začátku jasné, že instalace pro toto místo musí být ve všech směrech výjimečná. Vypráví příběh, jenž se odehrává v tropické zahradě, která je spojujícím prvkem interiérů samotného letiště s ulicemi Singapuru jakožto zeleného a kvetoucího města plného života.

Umělecky zpracované svítidlo s názvem Garden Metamorphosis je originální světelnou instalací kombinující jedinečné kompozice s tvary a vzory, které stvořila sama příroda. Organické pojetí jednotlivých prvků poutá pozornost a povzbuzuje fantazii. „Garden Metamorphosis zachycuje momenty vývoje života v zahradě, jeho dynamiku a plynulost,přesně takové proměny, které se v přírodě běžně odehrávají,“ popisuje svoji prvotní inspiraci Anna Králová, designérka projektu ze společnosti Preciosa Lighting. „V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne.“

Jas a třpyt v neobvyklé formě

Rozměry světelné instalace jsou impozantní. Má více než 10 metrů na délku a 9 metrů na šířku. Skládá se z 650 křišťálových komponentů, které ztvárňují malé i velké motýly, lístky rostlin a také dvojlístky. Každý z komponentů je originálem vyrobeným českými skláři v Kamenickém Šenově. Kovová základna je z leštěné mosazi v barvě champagne a působí hřejivě a přívětivě. Barevnost komponentů variuje od čirého křišťálu, přes pískovaný, v barvě champagne, světle růžový, růžový, až po světlý a tmavý lustr.

Vyspělá technologie a nároky na bezpečnost

Odborníci z vývojového oddělení společnosti Preciosa Lighting stáli při navrhování této instalace před několika obtížnými úkoly. První z nich představovalo pokročilé programování dynamických scén a další vycházely ze specifických bezpečnostních předpisů pro prostory budov v areálu letiště Changi. Instalace Garden Metamorphosis byla vytvořena v souladu s požadavky na maximální odolnost proti otřesům a vibracím způsobeným letovým provozem.

„Především jsme se snažili vymyslet, jak pomyslně oživit a rozsvítit jednotlivé motýly,“ přibližuje Ondřej Dörfl, hlavní elektro konstruktér. „Kompozice i design svítidla pracují s konceptem odpovídajícím reálnému životu v zahradě. Motýl odlétá z křišťálového stromu, usadí se a okouzluje okolí svým třpytem, dokonce upoutá pozornost tím, že se rozsvítí a pak jeho světlo postupně zhasíná… Věřím, že se nám přesně tento cíl podařilo splnit a že jsme vytvořili instalaci, která má příběh a duši.“

Pro dodržení  požadavků na stabilitu a pevnost připravil tým řešení efektivního, avšak nenápadného uchycení křišťálových listů ke kovovým ramenům znázorňujícím větve stromu.

Architektonické návrhy včetně designu interiérů byly dílem architektů z RSP Architects Planners & Engineers ze Singapuru Preciosa Lighting spolupracovala s hlavním dodavatelem letiště, jímž byla místní společnost Takenaka. Zajímavostí je, že zastoupení českého výrobce sklářských lustrů z Kamenického Šenova působí v tomto městském státě v jihovýchodní Asii již 20 let.

Článek na Seznam Zprávy zde.

Datum zveřejnění

05.1.2022