DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Víkend Křišťálového údolí 2024 Ještěd jinak? Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
Víkend Křišťálového údolí 2024
více
Ještěd jinak?
více
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Floriánova huť

Adresa

Častolovice 16, 470 01, Česká Lípa
Naviguj

Tel

+420 603 894 297

E-mail

info@florianovahut.com

Otevírací doba

 

Pondělí - Pátek 8:00 - 14:00 hodin

Sklárna Floriánova Huť byla založena v roce 1996. Po dvou letech budování a příprav byla zahájena výroba ručně foukaného skla, kdy jsme se specializovali především na kvalitu taveného skla a obnovení starých technik výroby. Sklárna zaměstnává průměrně od 5 lidí, kdy preferujeme zručnost a fortel jednotlivých profesí. Výroba nebyla přerušena ani v období stagnace světové ekonomiky, na tomto má hlavní podíl kreativita a široký sortiment vyráběného zboží . Naše sklářské studio neboli sklárna vyrábí sklo pro designery z České republiky, ale i ze světa. Naší produkcí je i historické sklo, pískované sklo, ryté sklo, malované sklo, broušené sklo, studiové sklo, art styl, lustrové díly, suvenýry, upomínkové předměty, sklo na zakázku a repliky jednotlivých historických období. Zároveň provádíme služby zákazníkům na dodaný materiál jako řezaní skla, vrtání skla, obtisky na sklo, odlitky z cínu.

​Výrobky naší sklárny a i sklárnu samotnou můžete vidět v několika pořadech jako například Co naše babičky uměly ..., Těžká Dřina, Živnosti řemesla, Tipy a inspirace. Naše sklo zdobí i stůl Švédské Královské rodiny, Karla Gotta, Ilji Racka a dalších. Vyráběli jsme i rekvizity do několika filmů, např. pro poslední zpracování Mistra Jana Husa. Nejzajímavějším větším projektem poslední doby byla výroba světel do nově otevřené Labské filharmonie v Hamburku.

V roce 2000 jsme se začali zajímat o výrobu cínu, odlévání do forem a pasířství a následně jsme vytvořili kombinace skla a cínu. Tyto výrobky se vyráběly cca na přelomu 17.-18. století, ale i v období secese neboli Art nouveau, Jugendstil se zdobilo sklo cínem. Jejich odlitky, které se odlévají do speciálních forem, jsme průběhem let zdokonalili, aby bylo možné vyrábět i složité repliky původních modelů. Obnovili jsme výrobu cínových víček na půllitry.​

Naše sklárna se zabývá ruční výrobou skla, ručním tvarováním skla, ručním foukáním do sklářských píšťal, odléváním skla do forem a tvarováním skla z volné ruky dle fantazie skláře.

V průběhu roku vyjíždíme s mobilní pecí na ukázkové akce, kde předvádíme naše umění a kde si ti odvážní mohou vyzkoušet svou zručnost a šikovnost a vyfouknout si skleněnou památku.

V naší sklárně mohou navštěvníci zhlédnout kompletní výrobu a technologické postupy výroby skla. Ke zhlédnutí bude také ojedinělá výroba cínových odlitků, které jsou kombinovány s naším sklem. Pro ty, kteří chtějí dárek nebo krasné skleněné kousky, jsme otevřeli před 3 lety v Praze 10 obchod naší sklárny. Chtěli jsme tímto obchodem přiblížit naší produkci široké veřejnosti. Naše sklárna se nachází v krásném prostředí a malém údolíčku, v obci Častolovice u České Lípy. Návštěvníci se mohou v naší zahradě inspirovat výzdobou skleněnými zahradními dekoracemi, které mohou jako i další výrobky u nás přímo zakoupit.