DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Sklárna a minipivovar Novosad & syn Harrachov

Adresa

Nový Svět 95, 512 46 Harrachov

Tel

+420 481 528 141

E-mail

turistik@sklarnaharrachov.cz

Otevírací doba

 

Pondělí - Neděle 8:00 - 15:00 hodin

Jsme nejstarší nepřetržitě fungující sklárna na světě založena roku 1712 s tradiční ruční výrobou foukání skla. Řemeslná zručnost sklářů se předává po generace a i dnes je na vysoké úrovni. Roku 1993 sklárnu koupil JUDr. František Novosad, který zde obnovil výrobu lustrů a v roce 2002 postavil minipivovar a v roce 2007 vybudoval pivní lázně. Historická brusírna z roku 1895 poháněná vodní turbínou a zařízená původními dřevěnými stolicemi je dodnes v provozu. V areálu tohoto funkčního sklářského skanzenu můžete v Panském domě z roku 1712, což je první kamenné stavení v západních krkonoších, dnes muzeum, shlédnout jednu z největších a nejhodnotnějších sbírek skla v ČR, která má přes 5 000 exponátů. Firma své výrobky převážně vyváží ale lze si je také zakoupit za příznivé ceny ve firemní prodejně v areálu s možností využití slevy za vstupenku z exkurze. Návštěvníci u nás shlédnou atraktivní proces ruční výroby skla, vaření kvasnicového piva včetně jeho ochutnávky a mohou využít ubytovacích služeb našeho hotýlku.

Turistickému ruchu se věnujeme více než 15 let a v posledních letech nás navštíví ročně přes 60 tis. návštěvníků. V bezprostřední blízkosti sklárny je dostatek parkovacích míst jak pro osobní automobily, tak pro zájezdové autobusy. Hosté u nás vidí ruční tvarování skla přímo u pece a po dohodě si lze pod odborným vedením vyfouknout vlastní výrobek. Dále navštíví historickou brusírnu - světový unikát, kde brousíme na přírodních kamenech na dřevěných stolicích poháněných vodní turbínou. Dále můžete navštívit pivovar a ochutnat naše pivo, které získalo desítky ocenění. V areálu je veliká samoobslužná prodejna skla, unikátní muzeum skla a pivní lázně. Děti ale i dospělí mohou zkusit svou řemeslnou zručnost v naší tvořivé dílničce, kde si lze na sklo vyrýt anebo namalovat vlastní motivy.