DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Preciosa Lighting

Adresa

Nový svět 915, 471 14, Kamenický Šenov

Otevírací doba

Firma není běžně přístupná. Jedou ročně se koná den otevřených dveří.

Preciosa Lighting – místo, kde se sny stávají skutečností a tradice se snoubí s kreativitou. Místo, kde vznikají dech beroucí světelné instalace pro projekty z celého světa.

Preciosa Lighting je hrdou součástí Křišťálového údolí. Křišťál jako přírodní dar našeho regionu společně se zručnými lidmi s láskou k řemeslu jsou jejím největším bohatstvím a také tajemstvím úspěchu jejích inovativních světelných instalací.

Preciosa Lighting se prostřednictvím kultivace svítidel již od roku 1724 věnuje tomu, aby tradiční metody výroby skla neupadly v zapomnění, ba dokonce naopak, aby byly stále živé a aktuální. Nedílnou součástí celého procesu je i jejich obohacení o nové kreativní přístupy a nejmodernější technologie, díky nimž světelné instalace z Kamenického Šenova okouzlují takřka celý svět. Nejen to však stojí za nezapomenutelnými zážitky, které si lidé ze setkání s instalacemi Preciosa Lighting odnášejí. Zásadní roli při navrhování svítidla hrají emoce či příběh, jež jsou pomyslnou třešničkou na dortu dokonalého osvětlení, které zanechá silný dojem. 

Ať už jde o klasické svítidlo, minimalistický koncept či obří světelnou instalaci na míru, jisté je, že upoutá pozornost. Produkty Preciosa Lighting se stanou šperkem jakéhokoliv interiéru.