DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Urbanglass - Karel a Eva Urbanovi

Adresa

Hubálov 21, Loukovec 294 11

Tel

+ 420 603 213 339

E-mail

urbanglass@seznam.cz

Otevírací doba

 

Po předchozí objednávce.

Malou rodinnou firmu založili manželé Urbanovi v r. 1991. Naším hlavním oborem je výroba a navrhování železnobrodských skleněných figurek. Za léta společné práce se z nás stal nerozlučný, kompaktní tým. Při výrobě dbáme od počátku na detail, výtvarný dojem i na celkové precizní zpracování každého výrobku. Celý náš profesní život si zakládáme na výrobě výhradně z českého skla, spolupracujeme s českými řemeslníky a výrobci, všemožně se snažíme o propagaci tohoto tradičního řemesla po celé republice a doufáme, že díky i naší snaze a lásce k tomuto sklářskému oboru se musí do budoucna alespoň něco z tohoto celkem unikátního řemesla zachovat. Nalezli jsme si spoustu nových vlastních postupů při zpracování skla, snažíme se do oboru vnést vlastní invenci, jsme prostě nadšenci. Nad běžné poměry této technologie výroby u kahanu, vyrábíme nadstandardně velké plastiky, sošky, figury apod.

Kromě výroby originálních zvířátek, postaviček, květin, vinutek a šperků se staly naší pýchou skleněné betlémy, v současné době obsahující kolem 250 postav, zvířátek, stromů a různých výjevů. Některé výstavní se nám již nevrátí, většinou se stávají součástí soukromých sbírek, menších galerií i prestižnějších muzeí. Další betlémy jsou vyráběné na zakázku a těší své majitele, kteří je mohou každým rokem rozšiřovat o nové a další originální figurky, třeba podle vlastních nápadů. V naší skromné galerii jsou s ostatními sklářskými výrobky ke shlédnutí po celý rok, v čase adventním pak i s jinými betlémy. Při exkurzi každého zájemce (jednotlivci, rodiny, školy) seznámíme s historií a výrobou nejen skleněných figurek. Své dovednosti předvedeme v praxi u skl. kahanu, vyrobíme téměř cokoliv na přání a nakonec si může každý práci skláře sám vyzkoušet. Své zkušenosti rádi předáváme dalším a dalším zájemcům. Dokážeme sestavit program i pro menší děti, pořádáme prezentace a ukázky mj. i ve školách. V případě zájmu o nevšední zážitek a podrobnější zasvěcení do oboru je možné objednat se na sklářský kurz a poté vlastním výrobkem třeba potěšit své blízké.