Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo; roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.
Město sklářských tradic a křišťálových lustrů
V Kamenickém Šenově a okolí dodnes působí řada významných skláren, například sklárna bratří Jílků, Preciosa – Lighting nebo lustrařství Prousek. Tradicím českého sklářství a vývoji rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti se věnuje Sklářské muzeum; kromě stálých expozic si můžete prohlédnout také kolekci křišťálových lustrů, výstavy a unikátní soubor prací účastníků mezinárodních sympozií rytého skla.
Slavný lustrař Elias Palme
Elias Palme (1827–1893) v roce 1849 založil lustrařskou firmu, která dodávala svítidla do celého světa. V expozici Sklářského muzea je dodnes uchováván výjimečný exponát – skleněná židle vyrobená kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho v posledním desetiletí 19. století pro palác mahárádži v indickém Hajderábádu. Originální lustry od firmy Elias Palme zdobí také interiéry barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele.
Na Panskou skálu za pyšnou princeznou
Oblíbeným výletním cílem v okolí Kamenického Šenova je skalní útvar Panská skála, známá z filmové pohádky Pyšná princezna. Méně známý je rozsáhlý lesopark s lesním pramenem Žába a přírodním koupalištěm. V okolí města najdete v zimě upravené běžecké stopy i lyžařské vleky na Práchni a v Polevsku, zelená značka vás dovede ke zřícenině hradu Kamenice s dřevěnou rozhlednou.