DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Ateliér VINU

Adresa

Prácheňská 791, Kamenický Šenov, 47114

Tel

+420 604 622 663

E-mail

karolina.koprivova@email.cz

Otevírací doba

 

Návštěva možná po předchozí objednávce.
 

S technikou vinutých perlí jsem se poprvé setkala v Železném Brodě, kde jsem poprvé viděla výrobu skleněného korálku na kahanu. Z této tajuplné techniky na mě zavála úžasná energie. Energie, která pomocí ohně změnila obyčejnou skleněnou tyč v umělecké dílko mě natolik učarovala, že jsem se toužila tuto techniku naučit. Rozhodla jsem se studovat profesionálně tuto techniku na sklářské škole v Železném Brodě, kde mají dlouhou tradici v práci se sklem tvarovaným nad kahanem. Když dnes vzpomínám na první pokusy, tak je to trochu úsměvné.

Než korálek vznikne, musí sklář připravit samotný prostor, kde má sklářský kahan a potřebné nástroje. Hlavní součástí je barevná surovina ve formě skleněné tyče, která se pomocí vysoké teploty roztaví a navine na kovovou tyčku. Je nutné přesně odhadnout vhodnou teplotu skla a poznat kdy je správně tvárné. Pak už jen stačí navíjet sklo a uplatnit svou fantazii. Mou oblíbenou technikou jsou perle duté, které používám k výrobě monumentálnějších šperků, kde je snížena váha korálku na minimum při zachování dobré velikosti. Skleněné korálky montuji do svých šperků pomocí nerezových komponentů v případě dražších výrobků pomocí stříbra. Mám ráda čisté barvy a minimalistický design.

Během návštěvy dílny je možné vidět výrobu skleněného šperku od samotného korálku až po konečnou montáž do finálního šperku. Pro zájemce bude připraven odborný výklad. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet vyrobit vlastní korálek. V mém ateliéru návštěvník uvidí ukázky mé práce v malé domácí galerii, kde je možné šperky také zakoupit.