DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Prousek exklusive lighting

Adresa

Prácheň 187
Naviguj

Tel

+420 734 255 125

E-mail

vystava@prousek.cz

Otevírací doba

 

Po telefonické domluvě.

Rodinná firma Prousek exklusive lighting s.r.o vznikla v roce 1989. Na základech tradic v této oblasti založil firmu otec se synem Václav a Petr Prouskovi. Díky zkušenostem otce z let minulých, nadšení a zručnosti syna vznikla firma, která nejen vyráběla, ale měla i svůj obchod v Jablonci nad Nisou. Během dalších let se firma rozrostla o další členy rodiny a zaměstnávala několik spolupracovníků. V současné době jsou to již tři generace Prousků, kterým se lustry staly jejich životem, obživou i láskou.

Vlastní zázemí firmy byste našli v Novém Oldřichově. Výroba zde probíhá od samých prvopočátků firmy. Klademe důraz na poctivou lidskou práci, dovednost a um Čechů, které jsou ve sklářství v tomto kraji budována po staletí. Používáme kvalitní materiály, ručně broušené olovnaté sklo, mosazné a odlitkové komponenty, ručně leštíme, čistíme v ultrazvukové myčce, lakujeme speciálním lakem určeným pro všechny druhy podnebí a na závěr vypalujeme v peci. To vše je práce několika odborníků, tudíž výroba trvá několik týdnů i měsíců v závislosti na velikosti a složitosti lustru.

Zákazníkovi můžeme nabídnout lustry křišťálové, strassové, odlitkové, kombinace křišťálu s odlitkem, mosazné, smaltové a přejímané. Výroba tradičních lustrů zůstává naší prioritou, ale i přesto se zajímáme a věnujeme novým technologiím 21. století. Tudíž můžeme vyhovět i požadavkům na svítidlo autorské.

Na začátku naší práce jsou ovšem přání a představy zákazníka, účel a místo, pro které je svítidlo určeno. Na nových svítidlech spolupracujeme s designerem a zákazníkem, aby svítidlo, které si odveze, bylo skvostem jeho domova. Vznikají tak malé lustry do našich domovů, ale i několika metrové světelné realizace pro restaurace, hotely a pro naší radost i kostely.
Výsledky naší práce jsou prezentovány v Galerii Prousek na Práchni v Kamenickém Šenově.

Galerie Prousek se nachází na Práchni v Kamenickém Šenově. Budovu jsme zakoupili pře 8 lety v havarijním stavu, ovšem s vědomím, že se jedná o stavbu s historickými kořeny rodu Palme. Theodor Palme zde provozoval své podnikání ve výrobě lustrů.

Současný vzhled budovy je, až na drobné úpravy shodný, jak dokládají historické fotografie získané od potomků rodiny.

Prodejní a výstavní Galerie se nachází u hlavní silnice s možností parkování pro zákazníky. Celý prostor Galerie je bezbarierový. Galerie je rozdělena na dvě části. V hlavním sále si máte možnost prohlédnout a zakoupit tradiční lustry kříšťálové, strassové, odlitkové, mosazné dále lampy, kandelábry a standy vyráběné naší firmou. Dále nabízíme tradiční výrobky našich sklářů (vázy, karafy, sady skleniček) autorské práce místních umělců a drobnosti pro radost. V druhé části tzv. Salonku Vás ohromí svou brilancí několika metrový křišťálový lustr. V Salonku pořádáme a umožňujeme umělcům a absolventům prezentovat svoje výtvarná díla. Návštěvu Vám zpříjemní personál, který rád zodpoví Vaše dotazy a nabídne kávu.