DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin Jizerská 50 Šperky značky STEFANY v Praze MADE IN JABLONEC 2025 XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin
více
Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin
více
Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin
více
Jizerská 50
více
Šperky značky STEFANY v Praze
více
MADE IN JABLONEC 2025
více
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Harrachov

Původní ves Dörfl byla založena v 17. století a začátkem 18. století byla po majitelích panství přejmenována na Harrachov. Dnešní Harrachov vznikl spojením původně samostatných osad Nový Svět a Rýžoviště a vlastního Harrachova. Na počátku 18. století byla v Harrachově založena sklářská huť, která patřila rodu Harrachů. Tato huť proslavila krkonošské sklářství po celém světě. Vznikla zde tradice ručně vyráběného foukaného, broušeného, rytého i malovaného skla. Osada Rýžoviště patří k nejstarším krkonošským osadám, v minulosti proslula těžbou rud.

Harrachov je známým centrem turistiky a zimních sportů. Celé území je protkáno bezpočtem turistických tras, desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop, sjezdových tratí všech stupňů náročnosti. Leží v západní části Krkonoš na území Krkonošského národního parku. Je z něho jen skok do Jizerských hor a do Polska. Nádherná příroda okolo Harrachova je bezesporu jeho největším pokladem. Objevte kouzlo Mumlavského vodopádu. Vydejte se na túru k prameni řeky Labe. Jako ukáznění návštěvníci budete odměněni krásami přírody národního parku.

Množství turistických tras a cyklotras nabízí příjemné výlety hlubokými lesy podél horských bystřin, nezapomenutelné výhledy z horských hřebenů. Jsou pro návštěvníky zdrojem nové energie. V létě nabízí svým návštěvníkům tenisové kurty, minigolfová i devítijamkové golfové hřiště, nechybí tu ani koupaliště, kemp s celoročním provozem, bobová dráha, dětská hřiště, lanové centrum, bowling, squash, relaxační centra. Dále Muzeum skla a Ski muzeum, Hornické muzeum, Lesnickou a mysliveckou expozici Správy KRNAP – Šindelku a Včelí naučnou stezku hraběte Jana Harracha. Najdete tu i nejstarší činnou sklárnu v Čechách s tradicí ruční výroby hutního, broušeného i malovaného skla od roku 1712. Celou výrobu je možné vidět při exkurzi sklárnou, historii zachycuje muzeum skla.

Harrachov – to je stoletá tradice lyžování, světoznámé středisko skoků i letů na lyžích. Tradiční pořadatel FIS světových pohárů a mistrovství světa. S lyžařskou historií je možné se seznámit v místním Ski muzeu.