DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa
Mapa

Lužické hory

Krkonoše

Jizerské hory

Český ráj

Rautis

Adresa

Poniklá 153, 51242 Poniklá

Tel

+420 483 300 036, +420 733 737 430

E-mail

info@rautis.cz

Otevírací doba

 

Exkurze do výroby otevřena, doporučujeme rezervovat se on-line.

 

Kreativní dílna a firemní prodejna otevřena:

Po - Ne 9.00 - 17.00 hod

Jsme rodinná firma Rautis, a.s. z Poniklé a zabýváme se výrobou tradičních vánočních ozdob ze skleněných perlí. Nevyrábíme však pouze vánoční ozdoby, ale i dekorace na sváteční tabuli nebo pro firemní akce, prostorové dekorace či květinové závěsy.

Foukané perličkové ozdoby se začaly vyrábět počátkem 20. století na Jablonecku a v Krkonoších. Největší rozmach zažily ve 20. - 30. letech minulého století, ale jejich výrobu se podařilo udržet až dodnes.
Cesta skleněné perle na ozdobu je poměrně dlouhá - nejprve se musí vyfouknout ze skleněné trubičky, potom se stříbří, barví, maluje a řeže. Všechny tyto kroky probíhají ručně a teprve poté je perlička připravená k navlékání na drát. Rozmanitost vzorů je veliká. V počátcích vznikaly zejména napodobeniny běžných předmětů, dopravních prostředků nebo zvířátek. Vzápětí se přidaly typicky vánoční motivy - hvězdičky, andělíčci nebo špice na stromeček.

V současnosti jsme jedinými výrobci tohoto typu ozdob na světě. Podařilo se nám zachránit staré vzory, formy na perle, zachovat ruční výrobní postupy a hlavně udržet výrobu tam, kde kdysi začala - v Poniklé v Krkonoších. V roce 2017 jsme byli Českou republikou nominováni na zápis do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Prostory firmy jsme zpřístupnili veřejnosti a návštěvníci si mohou prohlédnout celý proces výroby formou exkurze. Exkurze probíhají každý den, včetně víkendů.

Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo tradiční perlařské řemeslo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a „perlařinou“ se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil. V naší firmě si můžete prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí, na něž navazuje montáž ozdob. Vše je ruční práce, během exkurze zjistíte, že každá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu.

Exkurze trvá přibližně 40 minut. Po jejím skončení můžete navštívit naši kreativní dílnu a vlastnoručně si vyrobit vlastní perličkovou ozdobu.
Provádíme v českém jazyce, zahraničním návštěvníkům jsou k dispozici doprovodné texty v anglickém, německém a polském jazyce.

Termín exkurze doporučujeme předem zarezervovat (on-line rezervační systém), abyste nemuseli čekat – zejména o letních prázdninách a v předvánočním období bývají naše kapacity naplněny na maximum.
Exkurzi pro větší skupiny je nutné rezervovat předem telefonicky nebo na email info@rautis.cz.