DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Vánoční trhy v Žitavě s Křišťálovým údolím Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Vánoční trhy v Žitavě s Křišťálovým údolím
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Preciosa Ornela Zásada

Adresa

Zásada 317, 468 25 Zásada
Naviguj

Tel

+420 739 520 346

E-mail

jaroslava.ruzickova@preciosa.com

Otevírací doba

 

PRODEJNA BEAD SHOP

pondělí – pátek         7:00 - 15:00
sobota – neděle        zavřeno

Kontakt:

Olga Kotyzová

Telefon: +420 488 117 743

E-mail: beadshop@preciosa.com

PRECIOSA ORNELA, součást Preciosa Group, je společnost ležící v samém srdci Evropy v České republice. Patří mezi nejvýznamnější světové výrobce širokého sortimentu českých sklářských výrobků od skleněných tyčí a tyčinek, technického a užitkového skla po všechny druhy skleněných perliček a perlí.

Skleněné továrny Preciosy Ornely na výrobu skla a perliček se nacházejí na dvou místech v Jizerských horách. V městečku Desná, údolí obklopené kopci a lesy, se soustředí výroba technického skla a sklářských polotovarů. V malé obci Zásada probíhá barvení, finalizace výroby perliček a následně jejich balení a export.

Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou a fascinující historii, jako skleněné perličky. Historie českých perliček sahá až hluboko do 16. století, kdy se ve městě Mšeno na Severu Čech rozhořela první sklářská pec. Výroba jedinečného fenoménu – perliček má však kořeny již v roce 1500 v italských Benátkách, odkud postupně přešla do severních Čech, kde byla zdokonalována a dovedena do světové proslulosti, unikátní šíře sortimentu i kvality. Perličky vyrobené v Preciose Ornele se prodávají ve více než 80 zemích na 5 kontinentech světa. Putují do zemí, kde nacházejí uplatnění nejen k výrobě bižuterie, ale stále a zejména k výrobě etnických produktů, tradičních suvenýrů, výšivek a oděvních aplikací nebo výrobků dekorativních. Ročně jich PRECIOSA ORNELA vyrobí kolem 4 tisíce tun.

České perličky hrdě nosí značku PRECIOSA Traditional Czech Beads™, kterou Preciosa Ornela zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí.

"Přestože se na severu Čech najdou větší obce, nežli je Zásada, málokterá z nich má tak barvitou historii a současnost jako ona. Je podobná skleněnému korálku, jenž přináší obživu zdejším obyvatelům již téměř dvě století. Nic není nahoře a nic není dole, otáčí se mezi světy, střídají se časy hojnosti a nedostatku, je světlem i stínem zároveň. Zásadské perličky jsou díky generacím pracovitých a vynalézavých lidí známé po celé planetě …". (Úryvek z knihy Zásadský ráj - příběh českých perliček) Zveme všechny k návštěvě firemní prodejny Preciosy Ornely v Zásadě. Bead Shop nabízí široký výběr tradičních českých perlí a perliček, které nemají ve světě obdoby.