DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Mimoosa

Adresa

Přepeře 79, 29404 Dolní Bousov

Tel

+420 608 417 770

E-mail

glassmimoosa@gmail.com

Otevírací doba

 

Otevřeno po předchozím objednání.

Pod značkou MIMOOSA tvoří Ing. Martina Šrýtrová autorské ruční sklo technikou fusingu (lehané sklo) a vitrážové mozaiky. Inspirací jsou jí barvy, struktury a světlo v přírodě i všude kolem nás. Fascinují ji nekonečné možnosti jejich prolínání ve skle. V jejích designech se uplatňují jak organické tvary, tak i geometrie, jejíž strohost je však téměř vždy narušena a tím i zjemněna prvky organiky, neuspořádanosti a abstrakce. Počátek její tvorby sahá do roku 2009, kdy se se začala zabývat nejprve skleněnou mozaikou z vitrážového skla. Později díky kouzlu barevného skla pronikla i do techniky fusingu – tavení plochého skla. Neustále studuje, zkouší a objevuje nové možnosti této technologie. Jedním z výsledků je její originální autorský designový prvek tzv. „skleněné meandry“, který spočívá v ručním prořezu skla vytvářejícím autentické organické tvary okrajů. Cílem autorky je přinášet noblesu a krásu designového skla do všedního života. Zakládá si na tom, aby umělecké kousky byly současně užitné a nebyly v interiéru jen dekorací pro police a vitríny. Proto jsou všechny její mísy, vázy, svícny a další designové kousky určeny pro každodenní používání.

Návštěvníci si mohou prohlédnout dílnu (studio Mimoosa) v jejím provozním stavu, seznámit se s materiálem a technologií lehaného skla a naživo si prohlédnout produkty, které zde touto technikou vznikají. Současně mohou vidět prostor, kde se pořádají kurzy fusingu a skleněné mozaiky a samozřejmě také nakoupit originální lehané sklo (užitné bytové doplňky a šperky) přímo v místě.