DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Pozadí tvorby Za světlem mezi světy Znovuzrozené lustry propojí kostely Bižuterní a sklářská výstava Křehká krása 2025 v Jablonci nad Nisou Kopie Svatoštěpánské koruny uherských králů Doteky skla The best of IGS 2024 Lustrfest v Kamenickém Šenově, 13.-15. 6. 2025 Ze skla KLIMCHI pije i Bridget Jonesová Save the Date: Crystal Valley Week 2025 Křišťálové údolí v roce 2025 XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak
Pozadí tvorby
více
Za světlem mezi světy
více
Znovuzrozené lustry propojí kostely
více
Bižuterní a sklářská výstava Křehká krása 2025 v Jablonci nad Nisou
více
Kopie Svatoštěpánské koruny uherských králů
více
Doteky skla
více
The best of IGS 2024
více
Lustrfest v Kamenickém Šenově, 13.-15. 6. 2025
více
Ze skla KLIMCHI pije i Bridget Jonesová
více
Save the Date: Crystal Valley Week 2025
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Za světlem mezi světy

Petra Doležalová & Hanka Šebková


Dialog abstraktních fotografií a skleněných vinutých perel z Křišťálového údolí v barokní konírně v Lednici od 18. května do 31. října 2025

 


Dvě jedinečné umělecké formy se setkávají. Originální vinutý skleněný šperk a abstraktní fotografie rozehrávají hru světel a odlesků, vzájemně se prostupují a společně vyprávějí příběh světla.

V unikátním prostoru barokní konírny zámku Lednice, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO, bude 18. května zahájena výstava Za světlem mezi světy.


Výstava propojuje abstraktní makrofotografii a skleněný vinutý šperk v jeden celistvý výtvarný zážitek, hraje si s emocemi ukrytými v barvách světla a podporuje jemné vnitřní naladění.

Návštěvníci vstoupí do světa, kde světlo není jen vizuální jev, ale jazyk, který propojuje obrazy, objekty a vnitřní prožitek. Dvě autorky, každá z trochu jiného světa, se zde setkávají v přirozeném dialogu – beze slov, ale s hlubokým naladěním na jemnou krásu světelné hravosti.

 


Když světlo promluví barvou

Fotografie Petry Doležalové a skleněné šperky Hanky Šebkové se na výstavě nesetkávají náhodně, ale jako dvě odlišné výrazové formy jednoho prožitku hry světel a barev.
Každé dílo vzniká s důrazem na jemnost, autenticitu a hlubší dotek.

„Obě tvoříme ve světle." – Petra prostřednictvím čočky objektivu, já skrze tvarované sklo. Každá jiným způsobem, ale se stejným záměrem: předat krásu, kterou vnímáme, a vytvořit prostor pro vnitřní zastavení,“ říká Hanka Šebková.

Její tvorba je výjimečná svou barevnou hravostí, jemností a schopností proměnit sklo ve světelný objekt s příběhem. Každý šperk je unikátní – ručně tvarovaný, inspirovaný přírodou, emocí i symbolikou. Zároveň si zachovává vizuální lehkost a nadčasovou estetiku.

Fotografie Petry Doležalové vznikají v tichu – nejsou popisem, zůstávají zachycením pocitu. Skrze hru světla, zrcadlení a detailu vytváří snímky, které nenabízejí odpovědi, ale prostor pro snění. Prostor, ve kterém se z paprsků světla rodí neobyčejná krása.

„Zázraky jsou často tiché a všudypřítomné. Stačí se na chvíli zastavit a začnou promlouvat.“ — Petra Doležalová

 


Smyslový zážitek v historických prostorách

Konírna lednického zámku není jen architektonickým skvostem – výstava ji proměňuje v galerii světla a hravosti. Návštěvníky čeká prostor, který působí na více úrovních: vizuálně, smyslově i emocionálně. Expozice doplňuje vystavené fotografie a šperky zvuky přírody a poezií a vytváří tak komplexní umělecký zážitek.

Součástí jsou i interaktivní prvky – možnost zanechat vzkaz, poznat, jak skleněné šperky vznikají, být v prostoru nejen pozorovatelem, ale také jeho součástí. Vybraná díla jsou rovněž k zakoupení, včetně limitovaných signovaných edic.

Část výtěžku bude věnována na pořízení obrazů světla do nemocnic a hospiců – jako poděkování těm, kteří tvoří prostor pro druhé.

 


O autorkách výstavy

Petra Doležalová a Hanka Šebková vnášejí do výstavy odlišné vnímání světa – ale jejich společným jazykem je světlo. Obě autorky dlouhodobě tvoří citlivým způsobem, s důrazem na vnitřní ladění, harmonii a přesah.

Petra Doležalová je fotografka a autorka knih Doteky okamžiku a Doteky severu, spoluautorka mezinárodně oceňované filmové série Útěky do přírody. Ve své tvorbě propojuje obraz, slovo a přítomnost.

Hanka Šebková se specializuje na autorské skleněné šperky, které vznikají v Křišťálovém údolí. Její práce je ceněna pro originalitu, jemnost a barevnou hravost, se kterou dokáže pracovat s materiálem, barvou i prostorem. 

 

Datum zveřejnění

28.4.2025