DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Křišťálový vlak

Přijďte se podívat na nádraží v Železném Brodě!

Mezi Libercem, Turnovem, Železným Brodem a Tanvaldem bude jezdit Křišťálový vlak společnosti Arriva. Nízkopodlažní Desiro, které tady dopravce nasazuje na osobních nebo spěšných vlacích, se převlékne do slušivého kabátu v podobě polepu, který odkazuje na sklářské tradice a zve návštěvníky do sklářských muzeí, galerií, hutí, dílen, uměleckých škol a dalších sklářských míst na Liberecku. Nezůstalo ale jen u polepu vlaku, do křišťálového odkazu se převlékl i jeho vnitřek.

Křišťálový vlak bude slavnostně představen v pátek 17. září 2021 na nádraží v Želením Brodě za účasti řady pozvaných hostí.

Zájemci si budou moci Křišťálový vlak prohlédnout mezi 10. a 17. hodinou. V rámci předváděcí akce, která se koná v předvečer 15. ročníku tradiční sklářské akce Skleněné městečko, je připraven i doprovodný program. Jde třeba o relaxační zónu, kde si zájemci posedí v pohodlných lehátkách a ponoří ruce i chodidla do množství různorodých korálků od firmy G&B Beads z Jablonce nad Nisou. Pro návštěvníky je připraven i soutěžní kvíz o výrobě skla a pokud budou mít všechny odpovědi správné, uvnitř vlaku je bude čekat odměna v podobě skleněného obrázku s motivem vlaku a propagační předměty od společnosti Arriva.

Přijďte se podívat!

Datum zveřejnění

14.9.2021