DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Wranovsky Crystal

Adresa

Vesecko 490, Turnov

Tel

+420 774 552 236

E-mail

info@wranovsky.com

Otevírací doba

Po předchozí objednávce - prosíme týden před plánovanou návštěvou.

Minimální počet účastníků exkurze: 2
Maximální počet účastníků exkurze: 10

Křišťál - srdcová rodinná záležitost

Originální křišťálové lustry navrhuje a vyrábí rodinná firma Wranovsky už více než 25 let. Historie českého skla se začala psát před více než 700 let v severním koutu České republiky. Tradici bohémského skla, naše firma následuje a vyvíjí. Dnes jsou naše lustry známé a uznávané po celém světě, jako klenoty interiéru.

Exkluzivní ruční výroba a originalita

Naši řemeslníci si ve svých rodinách již po generace předávají své znalosti o krásném a kouzelném řemeslu, jakým je výroba křišťálových lustrů. Roky tradice a zkušeností v tomto řemesle nemohou být napodobeny ani mechanicky replikovány. Všechna svítidla, která vyrábíme, jsou jedinečná. Nikde na světě neexistují dvě přesné kopie. Každý náš lustr je kolektivní prácí lidí, kteří lustrovému řemeslu zasvětili svůj život a talent.

Vytvářet mimořádné osvětlení je výsledek možnosti, které nabízí vlastní výroba a neustálý vývoj jak materiálu, tak i techniky zpracování křišťálů, které používáme. Komplexně pečujeme o klienta od začátku do konce – navrhneme, vyrobíme a profesionálně namontujeme na místě.

Vysoká kvalita výrobků, originalita a etičnost k zákazníkovi je cesta, kterou jsme si vybrali a na které je založen náš úspěch.

Křišťálové lustry od nápadu, po realizaci zažijete u nás ve firmě. Na ukázku výroby se můžete těšit v dílně přímo ve firmě v Turnově, Vesecko 490. U nás si můžete vyzkoušet ruční výrobu s křišťálem a přesvědčit se, jak jste šikovní. Krátký výklad o specifikách křišťálových výrobků, Vás seznámí se zajímavým světem křišťálových lustrů. Dozvíte se o nekonečných možnostech použití, jak v klasickém tak i v moderním interiéru.

Nejen osvětlovací prvek, ale především designový klenot interiéru, to je dnešní pojetí originálních lustrů.Showroom křišťálových lustrů a dekorativního skla je Vám k dispozici přímo ve firmě.

Poskytneme Vám příležitost k návrhu originálního kusu na míru do Vašeho interiéru a my můžeme Váš nápad následně zrealizovat.
Na našich webových stránkách www.wranovsky.com můžete obdivovat zářivou krásu naší práce v interiérech po celém světě.