DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Křišťálové údolí v roce 2025 Vánoce začínají v Křišťálovém údolí S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Křišťálové údolí v roce 2024 Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Svět zázraků - WOW

Moře, parník nebo mrakodrap – i to nabízí nová stálá expozice vánočních ozdob jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Více než tři tisícovky se jich vešly do atraktivní instalace designéra Jakuba Berdycha Karpelise. „Svět zázraků“ se návštěvníkům otevře v neděli 26. června.

Vedle dosavadních expozic skla a bižuterie tak jablonecké muzeum nabídne další výběr ze svého bohatého sbírkového fondu, který je unikátní i ve světovém měřítku. Více než patnáct tisíc skleněných vánočních ozdob tvoří totiž největší veřejnou sbírku na světě. Většinu z nich tvoří dar firmy Jablonex, která v roce 2008 muzeu přenechala celou vzorkovnu foukaných, bohatě dekorovaných unikátů. Sbírka je průběžně aktivně doplňována, její součástí je také současná produkce nebo historické ozdoby z počátku 20. století, zejména z období první republiky (včetně daru potomků rodiny výrobce Václava Bergera z Bílé Třemešné), nebo z let socialismu.

Scénografii expozice muzeum zadalo, na základě předchozích zkušeností s jinými výstavními projekty, Jakubu Berdychu Karpelisovi z pražského QUBUS DESIGN STUDIA. „Jakub je známý svými nápaditými a neotřelými realizacemi ať již v designu, volném umění či instalacích. Zadanému tématu vždy dokáže dodat neopakovatelnou přidanou hodnotu,“ doplnil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

„Návštěvník se při prohlídce může jen nechat unášet pestrostí tvarů a dekorů, nebo sledovat symbolický příběh cesty české ozdoby na jejich nejdůležitější zámořský trh v USA. Proto jsou nainstalovány do podoby pestrých mořských vln, nechybí zaoceánský parník či mrakodrapy,“ řekla kurátorka sbírky a spoluautorka scénáře Dagmar Havlíčková.

Záměrem vedení muzea nebylo připravit běžnou muzejní stálou expozici, ale především nabídnout neopakovatelný emocionální zážitek. Věříme, že expozice Svět zázraků (anglicky World of Wonders) bude velkým lákadlem a dojem návštěvníků bude jednoduše WoW!“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Přímo v expozici najdou jen základní data, podrobnosti pak si mohou vyhledat v muzejním audioprůvodci, který je nabízen v 5 jazykových mutacích, nebo v publikaci k rozsáhlé muzejní sbírce.

Otevření expozice je zakončením dlouhodobého cíle jabloneckého muzea. Již v roce 2013 vznikl první ideový záměr muzejní přístavby s touto stálou expozicí. Samotnou budovu tzv. „krystalu“, která byla oceněna titulem „Stavba roku 2020“, otevřeli 20. června 2020, z důvodu platných restrikcí bez velké slávy. Svět zázraků, plný českých skleněných vánočních ozdob, se tedy veřejnosti zpřístupní téměř přesně po dvou letech, a to v neděli 26. června. „Znamená to dovršení téměř desetiletého snu celého vedení našeho muzea. Všem, kdo nám na té dlouhé cestě pomáhali k úspěchu, zejména nadšenému kolektivu zaměstnanců muzea, bych chtěla opravdu upřímně poděkovat“, dodala Valečková.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - jediné na světě!

Datum zveřejnění

24.6.2022