DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Křišťálové údolí v roce 2025 Vánoce začínají v Křišťálovém údolí S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Křišťálové údolí v roce 2024 Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

MUZA ׀ Severočeské muzeum v Liberci

Adresa

Masarykova 437/11 460 01 Liberec 1
Naviguj

Tel

+420 485 246 111

E-mail

muzeumlb@muzeumlb.cz

Otevírací doba

 

Denně kromě pondělí od 10 - 19 hodin.

 

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích a vlastní budova vznikla v letech 1896-1898 podle vítězného projektu rakouského dvorního architekta Friedricha Ohmanna. Sídlo původně výhradně uměleckoprůmyslového muzea se v roce 1945 institucionálně i expozičně rozšířilo o dříve samostatné vlastivědné a přírodovědné muzeum. Dnes zahrnuje Severočeské muzeum kromě bohaté knihovny tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické (s archeologií) a uměleckohistorické. V letech 2018-2020 proběhla modernizace všech veřejně přístupných interiérů a části původních kanceláří, které byly přestavěny na instalované depozitáře sbírkových předmětů. Historické stavební prvky budovy prošly citlivou opravou a náročným restaurováním.

V muzeu se aktuálně nachází několik stálých expozic rozšířených o interaktivní prvky, pomocí nichž lze hravou formou získat dodatečné informace o příslušné problematice. Regionálně vlastivědná expozice Liberecké Fragmenty představuje prostřednictvím sbírkových předmětů dějiny města Liberce silně spjaté se sklářským a textilním průmyslem. Přírodě Jizerských hor a Frýdlantska se věnuje stálá expozice Doteky severu, jejíž součástí jsou velkoryse pojatá diorámata, prezentující zvířata i rostliny v jejich přirozeném prostředí. Uměleckohistorická expozice Krása+užitek přibližuje návštěvníkům vývoj uměleckého řemesla od dob starověkých kultur až po současnost. Více než tisíc vystavených předmětů ze sbírkových fondů skla, textilu, šperku a mnoha dalších doplňují názorné ukázky materiálů, řemesel a technik přímo v expozici. Vybrané části muzejní budovy jsou trvale určeny k propagaci současných českých umělců, návrhářů a firem se zaměřením na současný design a užité umění. Novou součástí návštěvnického servisu je výukový ateliér, na který navazuje nově vytvořená fotografická galerie FOG. Díky spolupráci s firmami Preciosa, Lasvit či Wranovsky se podařilo doplnit stávající kolekci historických svítidel o současné lustry renomovaných designérů, jako jsou například Rony Plesl, Jakub Berdych Karpelis či Bořek Šípek. Muzeum také spravuje dům Jiřího Harcuby s historickou brusírnou, který se nachází v Harrachově. Základem sbírky je dochovaná dílna brusiče a rytce skla v autentické podobě z konce 19. století s původním vybavením a pozůstalost předků Jiřího Harcuby – nejvýznamnějšího českého rytce a medailéra.

Křišťálová věž. Od srpna 2022 je v muzejní věži instalováno umělecké dílo bratrů Jana a Ondřeje Salanských – 26metrový skleněný žebřík Climax Paradisi, který vznikl v rámci projektu Křišťálové údolí. Přestože je ze skla, na první pohled působí, jako by byl z nerezové oceli. Je totiž vyrobený z technického skla, které je zevnitř vystříbřené. Součástí díla je multimediální instalace od libereckého studia Stroy, která návštěvníky provází bohatou historií výroby skla na severu Čech.

Jednotné vstupné na věž je 50 Kč (děti do 6 let mají vstup na věž zdarma).