MUZA ׀ Severočeské muzeum v Liberci
Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích a vlastní budova vznikla v letech 1896-1898 podle vítězného projektu rakouského dvorního architekta Friedricha Ohmanna. Sídlo původně výhradně uměleckoprůmyslového muzea se v roce 1945 institucionálně i expozičně rozšířilo o dříve samostatné vlastivědné a přírodovědné muzeum. Dnes zahrnuje Severočeské muzeum kromě bohaté knihovny tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické (s archeologií) a uměleckohistorické. V letech 2018-2020 proběhla modernizace všech veřejně přístupných interiérů a části původních kanceláří, které byly přestavěny na instalované depozitáře sbírkových předmětů. Historické stavební prvky budovy prošly citlivou opravou a náročným restaurováním.
V muzeu se aktuálně nachází několik stálých expozic rozšířených o interaktivní prvky, pomocí nichž lze hravou formou získat dodatečné informace o příslušné problematice. Regionálně vlastivědná expozice Liberecké Fragmenty představuje prostřednictvím sbírkových předmětů dějiny města Liberce silně spjaté se sklářským a textilním průmyslem. Přírodě Jizerských hor a Frýdlantska se věnuje stálá expozice Doteky severu, jejíž součástí jsou velkoryse pojatá diorámata, prezentující zvířata i rostliny v jejich přirozeném prostředí. Uměleckohistorická expozice Krása+užitek přibližuje návštěvníkům vývoj uměleckého řemesla od dob starověkých kultur až po současnost. Více než tisíc vystavených předmětů ze sbírkových fondů skla, textilu, šperku a mnoha dalších doplňují názorné ukázky materiálů, řemesel a technik přímo v expozici. Vybrané části muzejní budovy jsou trvale určeny k propagaci současných českých umělců, návrhářů a firem se zaměřením na současný design a užité umění. Novou součástí návštěvnického servisu je výukový ateliér, na který navazuje nově vytvořená fotografická galerie FOG. Díky spolupráci s firmami Preciosa, Lasvit či Wranovsky se podařilo doplnit stávající kolekci historických svítidel o současné lustry renomovaných designérů, jako jsou například Rony Plesl, Jakub Berdych Karpelis či Bořek Šípek. Muzeum také spravuje dům Jiřího Harcuby s historickou brusírnou, který se nachází v Harrachově. Základem sbírky je dochovaná dílna brusiče a rytce skla v autentické podobě z konce 19. století s původním vybavením a pozůstalost předků Jiřího Harcuby – nejvýznamnějšího českého rytce a medailéra.
Křišťálová věž. Od srpna 2022 je v muzejní věži instalováno umělecké dílo bratrů Jana a Ondřeje Salanských – 26metrový skleněný žebřík Climax Paradisi, který vznikl v rámci projektu Křišťálové údolí. Přestože je ze skla, na první pohled působí, jako by byl z nerezové oceli. Je totiž vyrobený z technického skla, které je zevnitř vystříbřené.
Jednotné vstupné na věž je 50 Kč (děti do 6 let mají vstup na věž zdarma).