DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin Jizerská 50 Šperky značky STEFANY v Praze MADE IN JABLONEC 2025 XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin
více
Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin
více
Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin
více
Jizerská 50
více
Šperky značky STEFANY v Praze
více
MADE IN JABLONEC 2025
více
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

SUPŠS Železný Brod

Adresa

Smetanovo zátiší 470, 468 22, Železný Brod
Naviguj

Tel

+420 483 346 162

E-mail

sekretariat@supss.cz

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě v roce 2020 oslavila 100. výročí založení. Tato první ryze česká sklářská škola působící na našem území, a zároveň největší sklářská škola v Evropě, vám nabízí širokou škálu studia na jednom místě, včetně ubytování ve vlastním Domově mládeže.

Především byla vědomě založena jako první odborná sklářská škola v nově vzniklé Československé republice v roce 1920 s úkolem připravit žáky k samostatné práci v uměleckém sklářství a dát jim zároveň základní obchodní vzdělání pro samostatné podnikání”.

Pod jednou střechou škola nabízí hned dva směry čtyřletého maturitního studia, sklářsko-designerský a chemicko-technologický. Dva umělecké a dva technické obory s celkem deseti profesními zaměřeními tvoří unikátní propojení teorie s praxí a technického prostředí s uměleckým.

Škola disponuje vlastní sklářskou hutí a pokrývá téměř všechny horké i studené techniky uměleckého zpracování skla.

Žáci nejstaršího oboru Design skla studují v šesti sklářských zaměřeních, Broušení a tavená plastika, Hutní tvarování skla, Malba a dekor, Ryté a reliéfní sklo, Design technickodekorativního skla a skleněných figurek a Design šperku, bižuterie a módních doplňků, hned od prvního ročníku. Doménou školy jsou především dvě vyučovaná tradiční sklářská zaměření vzniklá v Železném Brodě z prostředí umělců a učitelů školy, Brychtovy železnobrodské skleněné figurky a udržovaný odkaz tavené plastiky Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Studenti nejmladšího oboru Produktový design pracují se všemi materiály, díky tomu mají nastavenou širokou spolupráci v odborných firmách regionu s nejnovějšími technologiemi. Témata týkající se produktového, obalového, grafického, ale také interiérového a exteriérového designu, se kterými se studenti během svého studia setkávají, se vyvíjejí souběžně s celkovým směřováním současného designu.

Žáci oboru Aplikované chemie se čtyřmi zaměřeními, Analytická chemie, Farmaceutické substance, Ochrana životního prostředí a nově Nanotechnologie a polymery a žáci oboru Technologie skla a silikátů, tak pod jednou střechou mají k dispozici krom svých moderních laboratoří i praktické procesy zpracování skla, díky čemuž v naší sklářské škole platí, od teorie k praxi a z praxe k teorii. Naše škola je jediná v Libereckém kraji, kde je možné studovat oba tyto specifické obory. Propojením všech čtyř oborů a odborných učitelů působících v jedné škole, vzniká unikátní prostředí pro připravovaný obor Restaurování skla a silikátů.

Škola reaguje na zvýšenou potřebu užívání digitálních technologií ve výuce především počítačové grafiky, 2D a 3D vizualizací. Studenti se každoročně účastní odborných praxí ve firmách, sklářských workshopů a prezentují své školní práce na prestižních výstavách, veletrzích a designérských soutěžích v Čechách i v zahraničí. V této oblasti škola dlouhodobě dosahuje značných úspěchů (Studentský design, Mistr křišťálu, Made in Jablonec, Řemeslo a umění ve skle Nový Bor, Design-S Brno, Talente Mnichov, Letní škola Frauenau). Pochlubit se můžeme mnoha významnými absolventy, pedagogy a řediteli školy. Máme vysokou uplatnitelnost absolventů na trhu práce a v pokračování na vysokých školách (VŠCHT, VŠUP, TUL, UP, UK, UJEP). S mnohými partnery vedeme fakultativní spolupráci či memoranda (Preciosa, Moser, Detesk, Steinel, Desko, Polpur, Technosklo, ACL Holding, Crytur, Elmarco).

Škola s Městem Železný Brod každoročně spolupořádá tradiční veletrh Skleněné městečko a sympozium Letní sklářská dílna s mezinárodní účastí sklářských umělců. Třetí zářiový víkend tak budova školy patří žákovskému předvádění řemesel s dílničkami pro děti i dospělé.

Naše škola je tradičním dodavatelem řady významných ocenění navržených studenty (Zlatá koruna, Památka roku, Cena Karla Hubáčka za architekturu, Cena České akademie vizuálního umění Praha).

Každoroční výstava žákovských prací v budově školy o hlavních letních prázdninách zpřístupňuje návštěvníkům nové přírůstky studijních uměleckých artefaktů. Vybrané práce lze zakoupit ve školní prodejně.