DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Adresa

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Tel

+420 483 369 011

E-mail

info@msb-jablonec.cz

Otevírací doba

 

úterý – neděle 10.00 – 17.00

od pondělí 27. 6. denně / 10.00 - 18.00

POZOR: Ve čtvrtek 23. 6. z technických důvodů zavřeno!

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou je jediné svého druhu v ČR a na světě. Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Na žádném místě než právě v jabloneckém muzeu nenajdete zastoupení bižuterie v plné šíři technologií a sortimentu.
Hlavní budova muzea je kulturní památkou a byla vystavěna v roce 1904 v secesním stylu pro exportní firmu Zimmer & Schmidt. Ve stejném roce, ale v jiné budově, byla také otevřena první expozice muzea, tehdy ještě uměleckoprůmyslového zaměření. Od roku 2003 je muzeum státní a v současnosti spravuje sbírku čítající na 12 milionů předmětů. Ty nejlepší nabízí ve svých stálých expozicích nebo krátkodobých výstavách.
Od roku 1964 provozuje muzeum v centru Jizerských hor poslední dochované stavení kdysi významné sklářské osady na Kristiánově z druhé poloviny 18. století, kde v letní sezóně najdete stálou expozici věnovanou osadě i možnost příjemného odpočinku a občerstvení. Každoročně se zde první sobotu v září koná tradiční Sklářská slavnost.

Ve stálé expozici "Nekonečný příběh bižuterie" můžete vedle zmíněné bižuterie současně obdivovat knoflíky, mince, medaile, autorský šperk či historické šperky, spínadla a oděvní doplňky z unikátní sbírky Waldes. Expozice „Čarovná zahrada - České sklo sedmi století" zaznamenává příběh cesty skla od anonymní číše po autorská umělecká díla, včetně atraktivních skleněných cen a trofejí ze známých soutěží a anket, například STAR DANCE, Zlatý slavík nebo trofeje TOUR de FRANCE. Dále nabízí tematické výstavy, odbornou knihovnu, muzejní programy a tvůrčí dílny.

V roce 2020 byla dokončena architektonicky mimořádná skleněná přístavba v podobě obřího broušeného skleněného krystalu, která je i novou dominantou Jablonce. V netradičně řešené výstavní síni se objeví část největší sbírky vánočních ozdob na světě, kterou muzeum schraňuje. Bude zde umístěna expozice Svět zázraků / World of Wonders (WOW), jejímž autorem je jeden z nejuznávanějších českých designérů Jakub Berdych ml. Pojetí vychází ze skutečnosti, že vánoční ozdoby z Čech putovaly hlavně do zámoří. Proto v expozici najdete vitríny připomínající Manhattan nebo zaoceánský parník.