DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Spider Glass

Adresa

Heřmanice 7, 464 01, Frýdlant

Tel

+420 603 145 927

E-mail

spiderglass@atlas.cz

Otevírací doba

 

Po předchozí telefonické nebo e-mailové objednávce je možno po celý týden (Po - Ne) provést odbornou exkurzi celého provozu, vzorkovny, galerie a prodejny výrobků firmy.

Sklářský ateliér se nachází u hranic s Polskem a Německem na severu Čech v malebné vesničce Hěřmanice u libereckého Frýdlantu. Ve sklárně je k vidění celý provoz s velkou fusingovou pecí, brusírnou skla a vzorkovny v rekonstruovaných půdních prostorách, z které se stala rozsáhlá galerie ateliérové produkce skla a šperku.

Sklářský ateliér byl založen roku 1990. V počátcích se zabýval návrhy a realizací skleněných interiérů jak v tuzemsku tak i v zahraničí.

V posledních letech se ateliér specializuje na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od nejmenších skleněných šperků (náramky, přívěsky, náušnice atd.) přes užitkové sklo (mísy, vázy, popelníky, svícny, talíře a další) po skleněné monumentální objekty - interiérové plastiky, skleněné stěny a volná sklářská díla.

Hlavním technologickým postupem je tzv. spékaní a lehání skla neboli fusing. Používáme vlastní keramické formy, které jsou originální svým designem. Realizace provádí ateliérový designér s občasnou spoluprácí externích výtvarníků, zaručující stále nové impulsy v tvorbě návrhů výrobků.

Produkty ateliéru jsou exportovány do evropských zemí a zámoří (skleněná křtitelnice katedrály v Rotterdamu, světelné rampy hotel v Singapuru, skleněné šperky Francie a Dubaj, monumentální lustry Dallas USA, skleněný bar hotelu Bogatynia Polsko, ...)

Ateliér Spiderglass realizoval výstavy svých výrobků v galeriích Ronneburg a Gorlitz v Německu, Bogatznia, Luban a Zgorzelec v Polsku, Roden a Coevorden v Holandsku, Marseille ve Francii, Dubaj v Arabských Emirátech.