DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Nisa Factory

Adresa

Janovská 132/39, 466 04 Jablonec nad Nisou

Tel

+420 483 317 930

E-mail

info@nisafactory.com

Otevírací doba

 

PO - PÁ 10 - 16 hodin

V areálu bývalé Herzigovy textilní továrny v Jablonci nad Nisou, kde sídlí firma GB beads, vzniklo nové centrum pro současné umění, hudbu, vědu a technologie. Nisa Factory je místem pro setkávání lidí, prostorem pro sdílení názorů a zkušeností a vedení otevřeného dialogu. Chloubou celého komplexu je nádherný prostor bývalé přádelny, která byla přestavěna na galerijní prostor. Během rozsáhlé rekonstrukce byly odhaleny původní trámy podpírající strop – nejdelší z nich měří impozantních 18 metrů.

Nisa Factory se nachází v krásné přírodě na úpatí Jizerských hor, necelých šest kilometrů od horské obce Bedřichov a lyžaři vyhledávané Jizerské magistrály. Areálem továrny protéká Bílá Nisa, která pramení v nedaleké přírodní rezervaci Klikvová louka. Fungování továrny bylo odjakživa úzce spjato s divokou přírodou kolem. Vodní proud Bílé Nisy zprvu plnil funkci pohonné síly pro tovární provoz. V dnešní době je také symbolem, který připomíná historii a tradici sklářského řemesla.

Nisa Factory nabízí místním i turistům, jednotlivcům i rodinám nejen nový galerijní prostor, ale také kreativní dílny, muzeum výroby jabloneckých korálků a bižuterie, exkurze do jednotlivých provozů G&B beads včetně prodejny s širokým sortimentem skleněných mačkaných, broušených, ohněm leštěných, vinutých perlí a bižuterie z vlastní produkce.

Zahájením výstavy Big Bead 18. března 2022 se tak na ploše 600 m2 otevře dosud největší galerie moderního umění na severu Čech.