DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

AJETO

Adresa

Lindava 167, Cvikov

Tel

+420 487 752 962

E-mail

info@ajetoglass.com

Otevírací doba

 
Otevírací doba Sklářské krčmy
 
UPOZORNĚNÍ: Sklářská krčma v Lindavě je uzavřena z důvodu rekonstrukce do konce března 2023. Sklárnu můžete navštívit po předchozí domluvě na tel.: 487 751 613 nebo emailu: info@ajetoglass.com.

květen – září

PO - ČT a NE 10:00 -18:00

PA - SO 10:00 - 20:00

 

říjen – duben

PO - UT zavřeno

ST - ČT 10:00 - 16:00

PA - SO 10:00 - 18:00

NE 10:00 - 16:00

 
Individuální a komentované prohlídky ve sklárně

 

Květen – září
PO – PÁ 10:00 – 13:00

 

únor - duben, listopad - prosinec
ST, ČT, PÁ - 10:00 - 13:00

V tyto měsíce exkurze pouze po předchozím objednání

Nápad založit v Lindavě u Nového Boru sklárnu vzešel ze setkání architekta a výtvarníka Bořka Šípka se sklářem Petrem Novotným. Sklárnu budovali na počátku 90.let 20.století a slavnostně ji otevřeli v rámci Mezinárodního sklářského symposia (IGS). Na tuto akci se každé tři roky sjíždí světoznámí designéři, architekti i skláři, aby tvořili po boku sklářských mistrů a vnesli do řemesla nový pohled. 

Samotná sklárna pod vedením Bořka Šípka vytvářela umělecké předměty ve stylu italských sklářů z ostrova Murano. Umělecké předměty ze sklárny AJETO mají ve svých sbírkách osobnosti, jakými jsou například bývalý americký prezident Bill Clinton nebo zpěvák Mick Jagger, obdivovatelem Šípkovy tvorby byl také Václav Havel. 
Ve sklárně vzniká trofej Tour de France i cena Thálie, zároveň ale také komponenty pro velké světelné instalace a některá designová svítidla či nápojové a dekorativní sklo. Sklářští mistři zde umějí vytvořit pestrobarevné sklenice nazvané Candy, mísy Frozen inspirované ledem či vázy Crystal Rock připomínající kámen.

Sklárna je přístupná veřejnosti, a tak se každý návštěvník může z ochozů dívat, jak je práce se sklem náročná. Využijte jedinečné příležitosti a prohlídněte si sklárnu se sklářskou hutí v Lindavě zblízka na vlastní oči. Naskytne se vám unikátní příležitost pozorovat, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. 

Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet a pomocí sklářské píšťaly si vytvoří svůj první exkluzivní skleněný výrobek, vlastní půllitr či vázičku. 
Své zážitky můžete "vstřebat" u příjemného občerstvení a domácí kuchyně ve stylové Sklářské Krčmě Ajeto nacházející se přímo v areálu sklárny. Jako vzpomínku na nevšední zážitky si zde určitě vyberete i skleněný suvenýr od sklářů z Ajeta.