DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020 Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Galerie Granát

Adresa

nám. Českého ráje 4, 511 01 Turnov
Naviguj

Tel

+420 481 325 989, +420 737 206 691

E-mail

centrum@granat.cz

Otevírací doba

Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 hodin
Sobota 9:00 - 12:00 hodin

Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov je největším výrobcem originálních zlatých a stříbrných šperků s českými granáty. Družstvo vzniklo v roce 1953 sjednocením menších zlatnických firem, je vlastníkem dolů na české granáty a držitelem ochranné známky a označení původu „Český granát“ a „Český granátový šperk“.
Granát Turnov patří mezi špičkové české šperkařské firmy s největší kolekcí klasických, moderních a luxusních šperků s českými granáty. Sortiment šperků doplňuje nabídka dárkových předmětů, mezi něž patří např. korunovační klenoty nebo výrobky ze skla s českými granáty. Šperky s českými granáty jsou oblíbené u nás, jsou vyhledávaným suvenýrem zahraničních turistů a exklusivní dárkové předměty obdrželi i významné osobnosti a státníci.
I přes nejmodernější výrobní technologie zůstává na špercích vysoký podíl ruční práce turnovských zlatníků. Historii a zpracování českého granátu lze shlédnou v Galerii Granát.
Produkty vyrobené v družstvu Granát, d.u.v., Turnov je možné zakoupit v síti 7 podnikových prodejen a na eshopu.
Nechte se i vy inspirovat krásou českého granátu, poznejte jeho moc a sílu…

Galerie Granát – zákaznické centrum

Zpracování českého granátu na Turnovsku sahá velmi hluboko do historie. Družstvo Granát, d.u.v., Turnov navázalo na umění mnoha generací turnovských šperkařských mistrů a během své 65leté existence vytvořilo rozsáhlou kolekci granátových šperků a dnes udává design novým kolekcím. Dužstvo si pro svoji výrobu české granáty těží a brousí.
Granát , d.u.v., Turnov Vás zve do vlastní expozice – Galerie Granát v Turnově. Galerie se nachází v budově nad naší firemní prodejnou na náměstí Českého ráje č.p. 4. Zhlédnete zde expozici českého granátu a českého granátového šperku. Seznámíte se s těžbou českých granátů v Čechách a broušením kamenů na historických i současných strojích. Představíme Vám jednotlivé kroky výroby šperku s českými granáty. Některé ze zlatnických technik si můžete i vyzkoušet. Prostory galerie jsou doplněny malou obrazovou galerií a aktuálními výstavami obrazů, fotografií a uměleckých předmětů autorů z blízkého i širokého okolí. Součástí expozice jsou i některé ceny a prestižní ocenění.
Vstup do Galerie Granát je zdarma.
Těšíme se naši Vaši návštěvu…