DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin Jizerská 50 Šperky značky STEFANY v Praze MADE IN JABLONEC 2025 XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
Den otevřených dveří na VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor 8. února od 9 hodin
více
Den otevřených dveří na SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou 22. ledna od 13 hodin
více
Závěrečný koncert výstavy Křišťálový les 26. ledna od 14 hodin
více
Jizerská 50
více
Šperky značky STEFANY v Praze
více
MADE IN JABLONEC 2025
více
XV. Stanislav Libenský Award 2024 - Pocta Oldřichu Palatovi
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny

V Dětřichově u Frýdlantu byla 18. 11. 2023 požehnána Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny.

Čtrnáct zastavení v podobě skleněných plastik navrhl a vytvořil sklář Josef Novotný ze sklárny Spider Glass v Heřmanicích u Frýdlantu v Křišťálovém údolí. Skleněné plastiky jsou umístěné na původních pískovcových podstavcích, kde byla v minulém století malovaná křížová cest. Ta už na svém místě, podle starostky Martiny Kohoutové, od roku 1935 není.

S nápadem na obnovu křížové cesty přišel Okrašlovací spolek Dětřichov spolu s německými rodáky. Dětřichov obnovení podpořil, Křížová cesta je totiž v zahradě kostela, která patří obci. Projekt zaštítila dotace Česko-německého fondu budoucnosti, přispěli i němečtí rodáci. (Prostřednictvím předsedkyně Okrašlovacího spolku Dětřichov Moniky Filové.) Největší část peněz uhradil Dětřichov z obecního rozpočtu.

Ve sklárně Spider Glass vznikly skleněné obrazy metodou takzvaného fusingu, tedy lehaného skla. „Jednotlivé desky jsou zhruba 40 cm široké a 60 cm vysoké, popisuje Josef Novotný: „Těch 14 zastavení včetně návrhu a vzorkování jsme připravovali více než 3 měsíce. Já jsem chtěl, aby se ta křížová cesta odlišovala od těch běžných, chtěl jsem se vyhnout barokním motivům. Pojal jsem to moderně, použil jsem jasnější barvy. Celý biblický příběh jsem znázornil jednoduše. Skleněné desky jsme pak montovali do stávajících výklenků pískovcových sloupů. Teď už se jen těším na reakce návštěvníků.“

„Je to nádherné. Máme z toho radost, byla to úžasná spolupráce,“ říká starostka Dětřichova Martina Kohoutová: „Měla jsem možnosti sledovat průběh výroby skleněných plastik. I jejich barevný návrh vyšel od Josefa Novotného. Doufáme, že nám křížová cesta přinese zvýšení turistického ruchu, lidé budou mít možnost nahlédnout do zahrady.“

Obec do budoucna připravuje také proměnu kostelní zahrady ve veřejný odpočinkový park.  

Datum zveřejnění

20.11.2023