DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024 Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! Vánoce začínají v Křišťálovém údolí Vánoční soutěž České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024
více
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
Vánoční soutěž
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

AG Plus

Adresa

Podhorská 132, Jablonec nad Nisou
Naviguj

Web

agplus.cz

Tel

+420 483 368 779

E-mail

k.brezovska@agplus.cz

Otevírací doba

 

Po předchozí objednávce, minimálně týden dopředu.

Min. 2 osoby a max. 4 osoby.

Výroba skleněných knoflíků si i do dnešních dnů zachovala neopakovatelnou atmosféru tradičního řemesla. Počátek výroby broušených skleněných knoflíků v oblasti Jizerských hor se datuje již od druhé poloviny 18. století. Zpočátku se jednalo jen o jednoduchou skleněnou část, která byla zasazena do kovové podložky s očkem. V průběhu druhé poloviny 19. století, díky novým výrobním postupům, bylo vyřešeno zapuštění kovového očka přímo do skla v průběhu procesu výroby. Pod rukama tehdejších zručných kovorytců vznikaly zajímavé kovové dekorované raznice, které pak navíc vtiskly knoflíkům punc jedinečnosti.
Největší rozmach výroby skleněných knoflíků je datován v první třetině 20. století zásluhou velkého množství drobných výrobců. Větší dostupnost barevných skel a nové postupy dekoračních technologií, jako bylo například ruční zdobení pravým zlatem, platinou, vakuové zušlechtění nebo malování, měly vliv na stále stoupající oblíbenost a popularitu skleněných knoflíků. Skleněné knoflíky jako oděvní aplikace patřily k jedněm z nejpopulárnějších vývozních artiklů jabloneckého regionu. Téměř většina produkce byla určena pro evropské zahraniční trhy a zámoří.
I v současné době většina produkce směřuje na zahraniční trhy. Nejoblíbenějšími trhy jsou Japonsko, USA nebo například Itálie. Nejedná se však o masivní výrobu, spíše o malosériovou výrobu určenou pro sběratelské účely nebo hobby sektor.

Díky prohlídce každý návštěvník zažije unikátní neopakovatelnou atmosféru tradiční výroby skleněných knoflíků. Prohlídka začíná v mačkárně skla, která byla vystavena v letech 1997-1999. Návštěvník na vlastní oči uvidí proces výroby knoflíků od natavení tyčového skla v peci, následné mačkání do kleští, stříhání a broušení. Poslední dvě operace si bude moci sám vyzkoušet. Dále navštíví provoz malování skleněných knoflíků, kde si mimo jiné prohlédne nepřebernou škálu forem, tvarů a dekorů knoflíků.
Na závěr, v případě zájmu, si každý návštěvník bude moci namalovat svoje vlastní knoflíky. Po jejich vypálení v peci mu je pošleme nebo si je bude moci v následujícím dni vyzvednout, vždy dle dohody. V nabídce je i možnost zakoupení jedinečné bižuterie ze skleněných knoflíků.