DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Vánoční trhy v Žitavě s Křišťálovým údolím Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka Křišťálové údolí v roce 2025 Vánoce začínají v Křišťálovém údolí S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Křišťálové údolí v roce 2024 Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online
Vánoční trhy v Žitavě s Křišťálovým údolím
více
Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka
více
Křišťálové údolí v roce 2025
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Expozice Botanické zahrady Praha oživí skleněné instalace Jiřího Pačinka

KŘIŠŤÁLOVÁ ZAHRADA

Historicky největší výstava Jiřího Pačinka a sklárny Pačinek Glass!

29. 11. 2024 - 2. 2. 2025

 

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájí 29. listopadu jedinečnou výstavu uměleckého skla. Zimní expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Během dne si návštěvníci užijí kouzlo skla nasvíceného slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou svědky fantastické hry světel a hudby. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak bude součástí výstavy i nejvyšší nasvícený strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.

Spolupráce s Botanickou zahradou Praha je pro nás první akcí v přírodním prostředí, navíc v takovém rozsahu. Krásné fantastické květiny si zájemci mohou prohlédnout i v zahradě u naší sklárny, nicméně v expozicích botanické zahrady se představí nové unikátní instalace, které jsme vytvořili na míru právě pro výstavu Křišťálová zahrada. Období adventu je o jiné, v rámci možností klidnější a magičtější atmosféře, a tak bych rád všechny pozval do Křišťálové zahrady, která vám ve spojení se světlem a hudbou snad navodí hezkou náladu a přinese inspiraci,“ říká umělecký sklář Jiří Pačinek.

 

Křišťálová zahrada

Výstava Křišťálová zahrada obohatí Ornamentální zahradu a přilehlé expozice od 29. listopadu a návštěvníci botanické zahrady si ji užijí až do 2. února 2025. Z Kunratic u Cvikova dorazí do Prahy nádherné fantastické rostliny, jako je skleněnka zářivá, sasanka ostrá, hadovka lesklá, květnatec opálový, a nebude chybět ani pověstná masožravá Adéla. Rostliny doplní pestrobarevní plameňáci nebo ještěrky. V Křišťálové zahradě budou moci návštěvníci ve dne obdivovat krásu skla v záři slunce a při večerní prohlídce se nechat unést velkolepou hrou světel, stínů a hudby. Některé světelné instalace obohacují interaktivní prvky, do jejichž fungování se zájemci mohou sami zapojit, ve vybraných časech lze sledovat originální audiovizuální show. Specialitou výstavy budou reprodukované tóny skleněné harfy v podání Petra Špatiny, které zazní u některých exponátů. Skladby použité pro tuto příležitost dodají skleněným dílům jedinečnou působivost. K vidění bude i originální instalace z tzv. uranového skla. „Uranem barvené sklo získá unikátní zabarvení. Na první dojem tento název může tak trochu zavánět nebezpečností radiace, ale dodávám, že je naprosto bezpečným materiálem, se kterým pracuji již několik desítek let. Jeho výjimečnou vlastností je schopnost odrážet UV paprsky, a proto se oku diváka jeví jako zářící. V botanické zahradě najdete velkou instalaci URANA,“ říká Jiří Pačinek. Součástí akce bude i ukázka skleněné ikebany (japonského umění aranžování květin) a nejvyšší osvětlený strom v Praze s křišťálovým betlémem. Denní prohlídky se konají ve standardní otevírací dobu od pondělí do neděle mezi 9.00 a 16.00, večerní nasvícenou expozici bude možné navštívit od čtvrtka do neděle od 17.00 do 21.00. Vstupné na večerní prohlídky je ve stejné výši jako běžné vstupné do botanické zahrady, dospělí tedy zaplatí 180 Kč, děti od 3 do 15 let mají snížené vstupné 120 Kč a senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč. Pro večerní výstavu bude mimořádně otevřený vstup v ulici Nádvorní. Drobné výtvory a dekorace z dílny Jiřího Pačinka bude možné na místě zakoupit.

Datum zveřejnění

27.11.2024