DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

GIZELA ŠABÓKOVÁ – MONUMENT

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

www.msb-jablonec.cz

Anotace

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo k významnému životnímu jubileu autorky, patřící mezi mezinárodní hvězdy současného českého uměleckého sklářství, výstavu představující různé aspekty její tvorby od skleněných tavených plastik po vitráže, malbu a grafiku.

Výstava vznikla na míru atypickému výstavnímu prostoru v muzejní přístavbě, oceněné v roce 2020 prestižním titulem Stavba roku ČR. „Unikátní prostor vyžaduje i unikátní dramaturgii. Prostor v něm proto dáváme jen výjimečným a prestižním projektům, které jsou připravovány v úzké spolupráci mezi autory a našimi kurátory. Výstava Gizely Šabókové je přesně takovou akcí“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Gizela Šabóková (*1952), rodačka z Nových Zámků na Slovensku, postupně absolvovala sklářské učiliště národního podniku Český křišťál v Chlumu u Třeboně (1967–1969), Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě (1969–1973) a ateliér prof. Stanislava Libenského na pražské UMPRUM (1973–1979). Poté začala tvořit jako nezávislá umělkyně. Její díla jsou součástí řady veřejných i soukromých domácích a zahraničních sbírek. V roce 2000 též obdržela hlavní cenu muzea v japonském Koganezaki. Své tavené plastiky si vytváří fyzicky náročným sekáním, nebo broušením sama nebo ve spolupráci s manželem Karlem Bartoníčkem. Stejně tak sama malbou realizuje i skleněné vitráže. Podle kurátora výstavy Petra Nového Šabóková „již v průběhu osmdesátých let 20. století začala hledat vlastní cestu ke skleněné plastice. Postupně definovala svůj autorský rukopis, v devadesátých letech zosobněný zneklidňujícími zoomorfními mnohonožci, poté expresivními vertikálními sochami spojenými tématem lidského těla“. Výstavu, uspořádanou v rámci oslav Mezinárodní roku skla 2022, bude možné v jabloneckém muzeu navštívit až do 21. května 2023. Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Liberecký kraj, statutární město Jablonec nad Nisou, Nadace Preciosa, Crystal Valley, Czechglasscompetence.cz