DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024 Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! Vánoce začínají v Křišťálovém údolí Vánoční soutěž České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
Velikonoce v Křišťálovém údolí 2024
více
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
Vánoční soutěž
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Computer a Jewellery

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

www.msb-jablonec.cz

Anotace

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu současného autorského šperku Computer & Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu.

Vytvořili autorské šperky, pro které využili výtvarně zajímavé součástky, nosiče dat a další konstrukční prvky počítačů, mobilů a jiných zařízení. Někteří do svých prací důvtipně vsadili počítačový slang, jiní podlehli kouzlu tvorby prostřednictvím počítačových programů spolupracujících s CNC obráběním, laserem či 3D tiskem. Byla využita i osobitá kreativita umělé inteligence a několik autorů se také věnuje hlubšímu zamyšlení nad tématem problematiky komunikace a rozpadu civilizace v důsledku nadužívání techniky nebo uchvácení umělou inteligencí, která dokonce některé šperky vytvořila. Vystavená díla reflektují osobitý výtvarný výraz každého ze čtyř desítek autorů, ale také hlubší myšlenkový podtext jednotlivých osobností k tématu ovlivnění lidské kultury počítačovou technikou. Návštěvníci na výstavě najdou šperky v podobě trojského koně, blackboxu, modré obrazovky smrti nebo rostlinné sítě jako obdobu internetu.   Součástí výstavy jsou práce pěti autorů, kteří se zúčastnili mezinárodního šperkařského sympozia pořádaného muzeem letos v červnu. Navázalo na jablonecká šperkařská sympozia z let 1968, 1971 a 2008 a proběhlo v dílně Katedry designu textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Úkolem účastníků bylo kromě ztvárnění daného tématu využít ve špercích i kovové nebo skleněné bižuterní komponenty, které propojují práce s tradiční jabloneckou výrobou. K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.   Výstava současného autorského šperku Computer & Jewellery byla zahájena ve čtvrtek 7. prosince v 17 hodin. Otevřená bude do 7. dubna 2024.   Účastníci Mezinárodního šperkařského sympozia: Mia Čopíková (Slovenská republika), Carolin Denter (Německo), Kamila Housová Mizerová, Martin Pouzar, Martin Verner   Další vystavující autoři: Michal Cimala, Jolana Čtvrtečková, Stanislava Grebeníčková, Martin Grosman, Jan Hásek, Marta Havlíčková, Pavel Herynek, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Pavel Kopřiva, Karolína Kopřivová, Mária Kobelová, Jolana Krédlová Nováková, Jaroslav Kučera, Zdeňka Laštovičková, Antonie Lecher, Pavel Opočenský, Hana B. Polívková, Veronika Pouzarová, Kateřina Reich, Denisa Sedláková, Adéla Schicker, Marcela Kindl Steffanová, Jiří Šibor, Jana Válková Střílková, Ludmila Šikolová, Markéta Šílená, Kristýna Španihelová, Blanka Šperková, Marta Švajdová, Jiří Urban, Sára Vašíček Milleson, Miroslava Veselá, Karel Votipka, Adéla Wiesenbergerová, Markéta Poláková. Partneři muzea:  Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, statutární město Jablonec nad Nisou, Nadace Preciosa, Crystal Valley, Český rozhlas Liberec