DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020

Skleněné sídlo LASVITU v Novém Boru dosahuje nejvyšších met v soutěžích doma i ve světě

Rok 2020 byl pro sídlo společnosti LASVIT v Novém Boru velmi úspěšný. Už více jak dvě stě let byly dva roubené domy nedaleko centra města obývané skláři. Společnost LASVIT je celé čtyři roky rekonstruovala, přistavěla k nim další dvě unikátní moderní stavby – Skleněný dům a Černý dům - a od roku 2019 zde sídlí vedení společnosti. Unikátní spojení původní a nové architektury získalo několik výjimečných ocenění – Památka roku 2019 Libereckého kraje, v celorepublikovém měřítku Stavba roku a to hned v několika kategoriích včetně ceny veřejnosti, a v listopadu od komory architektů i Českou cenu za architekturu. Také ve světě dosáhlo sídlo na jednu z nejznámějších cen, a to Dezeen Awards 2020 jako nejpůsobivější kancelářská budova světa. Podle porotců spojuje sídlo sklářské firmy „hlavu, ruce a srdce“ a odkazuje na tradici oboru, ve kterém náš sklářský region vyniká. Navštivte sídlo světoznámé firmy a metaforický maják sklářství na severu Čech. Objednávky a více informací na lasvit@lasvit.com

Více informací naleznete zde.

Datum zveřejnění

01.12.2020