DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

U KAHANU

Adresa

Nová 332, Liberec 10, 460 10

Tel

+420 733 723 192

E-mail

ukahanu@gmail.com

Otevírací doba

 

Návštěva možná po předchozím objednání.

U KAHANU je značka skleněných šperků a drobných předmětů od Kláry Jägerové. Šperky jsou z vinutého a foukaného skla. Jednotlivé části šperků jsou vyráběny vlastnoručně technikou tavení, tvarování a zdobení tyčoviny u kahanu.

„Se svou vlastní tvorbou jsem začala hned po ukončení střední umělecko-průmyslové školy v Jablonci nad Nisou, přibližně před 18 lety. Je to ještě doba před internetovým rozmachem, kdy se pracovalo na starých strojích a se starými vzory a většina know-how byla tajemství. V té době jsem začala sklo prozkoumávat vlastní cestou a byla to ta nejlepší volba. Začala vznikat spousta děl, která „by neměla u kahanu jít“. Později jsem začala díky internetu studovat techniky světových sklářů, kupovat jejich tutorialy a studovat videa. Byl to pro mě další ohromný příval živé vody a originálních náhledů na techniku vinutí.

V současné době mám nový ateliér v Liberci Františkově, kde tvořím nové produkty a používám k tomu nářadí i materiály z celého světa a obnovuji svou činnost po dlouholeté rodičovské dovolené. Je to velmi osvěžující a trávím tím většinnu volného času. Ke své tvorbě jsem přidala i techniku Tiffany, kterou vyrábím domácí florália (malé skleníky na květiny) ve tvaru krystalů.

V dílně U KAHANU zažijete na vlastní oči nejen ukázku tvorby, ale budete si moci výrobu u kahanu i sami vyzkoušet. K dotvoření vlastního šperku jsou k dispozici i veškeré bižuterní komponenty a nářadí. Pořádám také workshopy na tvorbu florálií.