DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Vánoce začínají v Křišťálovém údolí Vánoční soutěž KŘIŠTÁLOVÉ ÚDOLÍ v roce 2023 České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020 Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020 Turnov: Muzejní počin roku Skleněná fontána na státním zámku v Zákupech
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
Vánoční soutěž
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
KŘIŠTÁLOVÉ ÚDOLÍ v roce 2023
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020
více
Turnov: Muzejní počin roku
více
Skleněná fontána na státním zámku v Zákupech
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

Patrik Illo - ARTERIE

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

www.msb-jablonec.cz

Anotace

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu skleněných artových prací slovenského výtvarného umělce, designéra a pedagoga Patrika Illa (*1973). Pod názvem Arterie představuje zejména jeho volnou tvorbu.

Patrik Illo je bezesporu nejvýraznější osobností současného slovenského sklářství. Svými četnými aktivitami propojuje svět umění a designu, když mimo jiné působí jako šéfdesignér renomované sklárny RONA v Lednických Rovních i jako vedoucí sklářského ateliéru na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Za více než čtvrtstoletí působení v oboru má za sebou kolem 60 autorských výstavy na Slovensku, v Česku, Dánsku, Itálii, Německu, Polsku a Velké Británii, více než 170 účastí na kolektivních prezentacích v 23 zemích světa a řadu účastí na mezinárodních sympoziích. Zároveň od roku 2010 jako kurátor připravil na Slovensku a v zahraničí téměř 60 výstav a sympózií pro další tvůrce. „Přestože je Illova tvorba formálně široce rozkročená od komerčního designu přes art design až po volné umění,“ uvádí kurátor jablonecké výstavy Petr Nový, „tři tematické okruhy se všemi oblastmi jeho výtvarné činnosti dlouhodobě prolínají – fluidum, interakce a kinetika. K práci Illa motivuje snaha rozkrýt „technologii tvorby“, přijít na kloub tomu, jak tento proces funguje.“ Výběr exponátů a způsob instalace byly tradičně připraveny na míru unikátnímu prostoru v prosklené muzejní přístavbě, oceněné v roce 2020 prestižním titulem Stavba roku ČR. „Poprvé tu dáváme samostatný prostor i zahraničnímu tvůrci, který je podle našeho názoru tvůrcem zcela mimořádným. Přestože Patrik Illo pracuje a tvoří v česko-slovenském kontextu, jsou jeho díla odlišná a jasně rozpoznatelná od naší domácí tvorby. Návštěvníci tak dostanou možnost seznámit se zase s jiným přístupem ke sklu,“ dodala ředitelka muzea Milada Valečková.  Výstava bude zahájena setkáním s autorem ve formátu Meet a Greet ve čtvrtek 16. listopadu od 17 hodin. Otevřená bude až do 21. dubna 2024. 

 Partneři muzea:  Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, statutární město Jablonec nad Nisou, nadace Preciosa, Crystal Valley, Český rozhlas Liberec