DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Vánoce začínají v Křišťálovém údolí S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO! Crystal Valley Week 2024 Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci Křišťálové údolí v roce 2024 Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO! České sklo pro film Na nože: Glass Onion KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Křišťálový vlak Křišťálová stezka Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
Vánoce začínají v Křišťálovém údolí
více
S hrdostí oznamujeme, že sklářský festival CRYSTAL VALLEY WEEK 2024 získal záštitu UNESCO!
více
Crystal Valley Week 2024
více
Oděv a korálkové aplikace v Severočeském muzeu v Liberci
více
Křišťálové údolí v roce 2024
více
UNESCO: Ruční výroba skla je nehmotným kulturním dědictvím lidstva
více
Přímý přenos ze schvalovacího jednání k zápisu ruční výroby skla na seznam UNESCO!
více
Křížová cesta smíření při Kostele sv. Anny
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Tradiční sklářské regiony na obou stranách hranice se propojují
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Mapa

Inspirováno Křišťálovým údolím

NE/ZBYTNÉ DETAILY – Knoflíky z Jablonce a Jizerských hor

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž výstavy Ne/zbytné detaily, která se bude konat dne 24. října 2024 od 17.00.

Knoflíky jsou téměř tři sta let nedílnou součástí nabídky jabloneckého bižuterního průmyslu. Tamní, státem zřizované, muzeum pečuje o rozsáhlou kolekci, která tento výrobní obor dokumentuje od konce 18. století po současnost, a to v oblasti designu, technologií i obchodu. Muzejní depozitáře ukrývají více než pět a půl milionu knoflíků nejrůznějších vzorů a materiálů, ale také originální kresebné návrhy nebo chráněné průmyslové vzory.

 

Výstava představí významné milníky v oblasti výroby, historie jizerskohorských podniků, módních vlivů a ikonických vzorů, včetně exkluzivit a raritních exponátů.Chceme knoflík ukázat jako rafinovaného chameleona, který se vždy dokázal vypořádat s masovou výrobou a různými módními trendy, což dokazují i současní producenti“, vysvětluje kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. Návštěvníkům se vedle běžné produkce představí též luxusní knoflíky pro zahraniční módní domy, oblíbený dětský sortiment s motivy zvířat, ovoce a pohádkových postav nebo knoflíky určené pro politickou propagandu či státní reprezentaci. Chybět nebude ani současná výroba, včetně exkluzivit určených pro sběratele z celého světa.

 

Výstava je doplněná o řadu interaktivních prvků. Návštěvníky všech věkových kategorií čeká hra se strukturami a barvami, navrhování vlastní koncepce oděvu s knoflíky nebo možnost stát se třeba jen na malou chvíli sběratelem a probudit v sobě novou vášeň. „Při tvorbě interaktivní části výstavy jsme velkou pozornost věnovali právě dětem, které se dnes už s knoflíky příliš nesetkávají. Vynález praček vytlačil z oblečení nejprve ty krásné skleněné, naše pohodlí pak i ostatní, které jsou stále častěji nahrazovány zipy, včetně těch suchých, různými cvočky a patentkami“, vysvětluje ředitelka muzea Milada Valečková. Po celou dobu trvání výstavy bude připraven doprovodný edukační program s tematickým audio průvodcem pro rodiny s dětmi a školní skupiny. Připraveny jsou i mimořádné prohlídky pro seniory a oblíbené tematické výtvarné dílny.

 

Společně s výstavou bude veřejnosti představena stejnojmenná publikace v plnohodnotné české a anglické jazykové verzi s bohatým obrazovým doprovodem, která potěší všechny milovníky knoflíků z řad odborné i laické veřejnosti. Obojí vzniklo díky finanční dotaci z programu institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, který je financován Ministerstvem kultury ČR.