DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Crystal Valley Week 2023 KŘIŠTÁLOVÉ ÚDOLÍ v roce 2023 České sklo pro film Na nože: Glass Onion Výstava "Snění o budoucnosti" KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění Světlo na kolejích Palmeho sklářská stezka Svět zázraků - WOW Křišťálový ráj Ocenění ruční výroby skla Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Preciosa Lighting na Designbloku Expo 2020 Dubai Křišťálový vlak Křišťálová stezka Eurovision Song Contest 2021: Křišťálový lesk Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla 165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Kolik produkce firmy Crystalex míří na export? Šenovský design září v pražském PALLADIU Muzejní programy pro děti online Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku? Odhalení unikátní skleněné plastiky Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020 Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020 Turnov: Muzejní počin roku
Crystal Valley Week 2023
více
KŘIŠTÁLOVÉ ÚDOLÍ v roce 2023
více
České sklo pro film Na nože: Glass Onion
více
Výstava "Snění o budoucnosti"
více
KŘIŠŤÁLOVÁ PŘILBA SVATÉHO VÁCLAVA
více
Trofeje pro mistrovství světa superbiků v duchu českého sklářského umění
více
Světlo na kolejích
více
Palmeho sklářská stezka
více
Svět zázraků - WOW
více
Křišťálový ráj
více
Ocenění ruční výroby skla
více
Světelná instalace Preciosa Lighting na letišti Changi
více
České vánoční ozdoby okouzlují Nizozemsko
více
Křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže
více
Preciosa Lighting na Designbloku
více
Expo 2020 Dubai
více
Křišťálový vlak
více
Křišťálová stezka
více
Eurovision Song Contest 2021: Křišťálový lesk
více
Preciosa je partnerem baletního představení Národního divadla
více
165. narozeniny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově
více
Kolik produkce firmy Crystalex míří na export?
více
Šenovský design září v pražském PALLADIU
více
Muzejní programy pro děti online
více
Jak se skleněné vánoční ozdoby dostaly z Železného Brodu až do New Yorku?
více
Odhalení unikátní skleněné plastiky
více
Perličkové vánoční ozdoby z Poniklé jsou na Reprezentativním seznamu živých tradic UNESCO
více
Skleněné sídlo LASVITU vítězem ceny Dezeen Awards 2020
více
Vítězné dílo Mistr křišťálu 2020
více
Turnov: Muzejní počin roku
více
Mapa

Krystaly – 80 let ve službách technického pokroku

Místo konání

Muzeum Českého ráje, Turnov - Skálova 71, Turnov, 51101 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Syntetické krystaly z Turnova přispívají k rozvoji techniky už 80. let. Češi patří mezi absolutní světovou špičku v pěstování monokrystalů granátu pro technické využití. Od založení Výzkumného ústavu pro drahokamy v Turnově uplynulo letos už 80 let a turnovský Crytur si letos toto výročí připomíná výstavou, kterou chce veřejnosti představit, čím se tato technologická společnost zabývá.

Syntetické krystaly už bezmála jedno století nenápadně přispívají k lepší kvalitě života nás všech. Výstava s názvem KRYSTALY  – 80 LET VE SLUŽBÁCH TECHNICKÉHO POKROKU provede návštěvníka historií pěstování krystalů a předvede způsob, jakým se syntetické krystaly připravují dnes. Umožní nahlédnout pod pokličku všeho, čím se dnes vlastně turnovský CRYTUR zabývá, a vyzkoušet „na vlastní kůži”, ve kterých moderních technologiích dnes krystaly nacházejí své uplatnění. Práci turnovské progresivní firmy CRYTUR nalézáme v řadě odvětví, která zde budou představena velmi názornou a interaktivní formou. Každý návštěvník po zhlédnutí této výstavy bude mít mnohem jasnější představu, co se za zdmi CRYTURu vlastně děje. Neuvěřitelně zní, že se bez něj neobejdou ve švýcarském CERNu, ale ani v medicíně, mikroskopii, geologii, v rentgenových kamerách nebo třeba, když chcete odstranit staré tetování. Pěstování krystalů – důležitá práce turnovského CRYTURu. Chcete vidět, jak roste krystal? Díky hologramu to uvidíte do minuty, i když ve skutečnosti to trvá třeba měsíc! To a mnoho dalšího čeká na návštěvníky této výjimečné výstavy, kterou by chtěl turnovský CRYTUR oslavit 80 let trvající tradici tohoto extrémně zajímavého oboru v Turnově.

Výstava je ke zhlédnutí ve Výstavním sále Muzea Českého ráje.
Komentované prohlídky:
18. 4. a 23. 5. od 17:00, 29. 4. a 13. 5. od 20:00,  16. 6. od 17:00 a 20:00