DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Výstava Big Bead

Místo konání

GaB Beads - Janovská 132/39, Jablonec nad Nisou, 46604 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Poutavá výstava BIG BEAD otevírá galerii moderního umění Nisa Factory.

V místě zrodu nové galerie Nisa Factory, vznikaly během více než roku obrazy, sochy, instalace a objekty, které narážejí na témata protikladů, rovnováhy, migrace či lehkosti točené zmrzliny. Na počátku byla idea Zuzany Slámové, majitelky úspěšné společnosti na výrobu skleněných perlí v Jablonci and Nisou, o propojení zdánlivě nesouvisející sklářské výroby s moderním uměním.Tak vznikla právě otevíraná galerie Nisa Factory.

„Ústředním motivem výstavy jsou korálky a sklo jako původní surovina, vzájemně propojené s dalšími materiály ve zdánlivě neslučitelném kontextu” říká Zuzana Slámová majitelka galerie a mecenáška umění.

„Na jednu hromadu jsme snesli luxusní materiály, dokonale broušené sklo, pozlacené sošky, skleněné tyče, korále, části původní technologie, ale i beton nebo štuky, se kterými se pracovalo během rekonstrukce,“ popisuje Jakub Neufuss a Jan Salanský. Výsledná díla odrážejí provokativní dialog mezi různými materiály, které umělci spojují a dokončují tu promyšlenými, jinde spontánními, vždy ale nečekanými postupy. Reagují na skutečnosti dnešní doby i místa svého vzniku a hravým až surrealistickým způsobem poukazují na kolotoč světa. Výstavou BIG BEAD v Nisa Factory se tedy zároveň otevírá nová galerie moderního umění, dosud největší v severních Čechách. Slavnostní otevření galerie a vernisáž výstavy je 18.3.2022 v 18 hodin.