DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Skleněná šatna - výstava

Místo konání

Městská galerie Vlastimila Rady - náměstí 3. května 1, Železný Brod, 46822 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

www.zeleznybrod.cz

Anotace

Výstava modelů z módní přehlídky Made in Jablonec a prezentace sklářských firem.

Nevíte, co na sebe? Přijeďte se obléknout do Železného Brodu…

V Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě si lákavý outfit jistě vyberete…

... Nevěříte? Tak se přijďte přesvědčit. Od 2. července do konce srpna bude k vidění výstava prezentující modely vytvořené pro módní přehlídky Made in Jablonec v průběhu předchozích deseti let.

Jedinečně propracované modely, které představí kreativní práci návrhářů, švadlen, sklářů a bižuterních tvůrců budou doplněny unikátními designerskými šperky.

Vystavené modely nesou jména známých módních návrhářů jako jsou Beáta Rajská, Natali Ruden či Eva Robovská. Unikátní je i model od návrháře modrých šatů herečky Jitky Čvančarové Borise Hanečky, který šije i pro prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovou.

Modely, včetně toho z letošního roku od firmy Dogala, jsou doplněny šperky ze sklářských firem Misamo, Lampglas, Atlas Bijoux, Granát Turnov, Preciosa a dalších.

Na instalaci expozice se podílela i Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ze Železného Brodu, která se prezentuje třemi modely z roku 2018 oslavující výročí 100 let naší republiky.

Během výstavy si budete moci zahrát hru a objevit skleněný poklad. Všichni účastníci této hry budou v závěru výstavy slosování o šperky od vystavujících firem.

Pro zpestření je v průběhu výstavy připraveno hned několik workshopů, kdy si např. se sklářem Karlem Sobotkou budete moci vyzkoušet práci u sklářského kahanu nebo si s paní Jiřinou Čermákovou a Věrou Černou ušít korálkový náramek.