DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Výstava VESMÍR - současné studiové sklo a šperk

Místo konání

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou, 46601 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Anotace

Výstava autorského skla a šperku čtyřiceti současných českých tvůrců na dané téma v atraktivní instalaci Ricarda Hoineffa.

Vernisáž výstavy 19. května 2022 v 17 hodin 

Vernisáž doprovodí hudební ikona světové filmové hudby Karel Havlíček. Více o hudebníkovi zde >


VESMÍR

Současné studiové sklo a šperk

Téma vesmír zpracovalo do unikátních objektů čtyřicet českých výtvarníků – sklářů a šperkařů. Vesmír je všudypřítomný – kolem nás i v nás a vybraní autoři svými pracemi reagují na vnímání tohoto pojmu různými způsoby.

Jedni v tvorbě reflektují jedinečné tvary a barvy vesmírných těles a útvarů – planet, hvězd, komet, černých děr, mlhovin, meteoritů nebo galaxií. Další do prací transformují různé technické přístroje, které se díky vědeckým výzkumům člověka v prostoru vesmíru pohybují nebo jej pozorují ze Země. Nedílným článkem výstavy jsou také díla, zhmotňující vyšší principy fungování vesmíru a transformují tak tento pojem do širšího kontextu univerza.

Výsledkem jsou jedinečné výtvarné výstupy v podobě skleněných objektů nebo šperků, které s využitím různých technik nebo materiálových kombinací přibližují ve výtvarné stylizaci autorovu představu o podobě vzdáleného světa či jeho principů.

Nejpočetněji zastoupeným materiálem je na výstavě sklo, které díky svému charakteru vhodně podněcuje obrazotvornost o tajemnosti a neohraničenosti vesmíru a také vyšších principech bytí v kontrastu s malichernostmi našeho pozemského života.

Kurátoři výstavy:  Kateřina Nora Nováková a Dagmar Havlíčková