DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Křišťálový Šípek

Místo konání

Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova - , ,

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

https://www.sipekglass.cz/

Anotace

Výstava Bořka Šípka - KŘIŠŤÁLOVÝ ŠÍPEK. Vernisáž pro širokou veřejnost 1. 4. 2022 od 17.00 do 19.00 hodin.

Výstava díla světově významného architekta a designéra Bořka Šípka, který vedle své architektonické tvorby proslul také jako autor originálních skleněných objektů a ovlivnil celou řadu svých následovníků, představí v Křišťálovém chrámu slavné vázy, mísy, svícny, poháry, ale také svítidla a porcelán.

Jeho vázy a další objekty, které se staly doslova ikonickými a kultovními díly dvacátého a jednadvacátého století a jsou prezentovány ve světových muzeích a bedekrech světového designu, budete moci obdivovat na vlastní oči v duchovním prostředí chrámu skla a umění.

K vidění bude například překrásná Česká váza z 80. let minulého století / váza pro císaře módy Karla Lagerfelda, kterou Bořek Šípek vytvořil pro jeho soukromou rezidenci / váza Millennium, kterou Šípek vytvořil společně s prezidentem Václavem Havlem / váza Neuchopitelný Šípek, která vznikla naopak dle návrhu Václava Havla pro Bořka Šípka / lustr Rudolf I., vytvořený pro obrazárnu Pražského hradu a další nádherné objekty.

Vernisáž výstavy se koná v PÁTEK 1. DUBNA 2022 od 16.00 do 17.00 hodin pro pozvané hosty a média a od 17.00 do 19.00 hodin pro širokou veřejnost.

Součástí vernisáže bude také společná tvorba jedné ze slavných Bořkových váz, která se odehraje od 17.00 hodin na zdejší huti Jiřího Pačinka v podání sklářských mistrů, kteří na počátku 90. let minulého století vytvořili první Šípkův umělecký tým pod názvem AJETO.

Na výstavu a vernisáž vás zvou :

JIŘÍ PAČINEK - Hlavní partner výstavy

DAVID SOBOTKA - Producent výstavy

PETR MADER - E-shop Bořek Šípek & Lavička Václava Havla

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST KUNRATICE U CVIKOVA - Partner výstavy

Vstupné je dobrovolné a slouží na postupnou rekonstrukci Křišťálového chrámu.