DRAHÉ KAMENY z Českého ráje

Turnovští Jan a Václav Fišerové. Jejich údajná výprava do Benátek, pět let snah zmocnit se zdejšího přísně utajovaného tajemství, návrat do Turnova, desítky zmarněných pokusů a pak – konečně úspěch! V roce 1711 vyrábějí první sklovinu pro výrobu umělých kamenů.

SKLÁRNA NA NOVÉM SVĚTĚ

Psal se rok 1712, když Elias Müller vystavěl na jilemnickém panství hrabat Harrachů svou sklárnu. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako tehdy vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

ELIAS PALME

Elias Palme, jeden z nejslavnějších výrobců svítidel, navázal na tradici lustrařství v Kamenickém Šenově. Průmyslovou výrobu lustrů zahájil již v roce 1724 Josef Palme v Práchni.

ELDORÁDO PERLÍ A PERLIČEK

Nenašli byste věru v celé Zásadě a širokém okolí člověka, který by o Janu Šourkovi řekl křivého slova. Vždyť s ním jakoby přišla do Zásady prosperita a blahobyt. Jen co vzal do ruky rychtářské právo, začal se život ve vesnici obracet k lepšímu. Byl jedním z prvních, kdo si troufl vyrazit do světa za obchodem.

JOSEF RIEDEL

Král jizerskohorských sklářů, Josef Riedel, se narodil v Hejnicích v roce 1816. Byl představitelem již šesté generace sklářské rodiny a svou stopu otiskl nesmazatelně na svazích Jizerských hor.

FRIEDRICH EGERMANN

„Před očima se mi zjevil nápis 'oxid mědi'. A byl dokonce vyvedený ve zlatě!" Ano, právě pronikání, odborně difundování, mědi do povrchu skla bylo klíčem k největšímu Egermannovu životnímu objevu, psal se rok 1832. V jeho domě na novoborském náměstí i dnes najdeme sklářskou dílnu - tradice žije.

JOSEF PFEIFFER

Josef Pfeiffer - jablonecký podnikatel a starosta, který stál u rozvoje exportu bižuterie. Vše je potvrzeno i u císařského dvora a v roce 1866 se Jablonec za jeho vlády stává městem.

FOUKANÁ PERLE a její cesta na stromeček

Lidi si dokážou seřadit čas do čísel, to my, perle, neumíme. Ale zaslechla jsem, že už mě tady, v horách, foukají víc než sto padesát let. Po perlovsku řečeno – hóóódně dlouho. Kdo jste nikdy nebyl u toho, když se rodí perle, nevíte, jak krásnej může být život....

TAVENÁ PLASTIKA

V 1920 byla v Železném Brodě založena první ryze česká sklářská škola, díky ní se město stalo centrem sklářského umění.

Mapa

Lustrfest 2021

Místo konání

Kamenický Šenov - , Kamenický Šenov, 47114 | MAPA

Datum konání

ZAČÁTEK:   
KONEC:       

Více informací na:

https://www.lustrfest.cz/

Anotace

Název vznikl složením slov lustr a festival - to je Lustrfest. V Kamenickém Šenově vzniká tradice open air festivalu OSVĚTLENÍ.

V Kamenickém Šenově bude červen měsícem lustrů

Symbolický nultý ročník festivalu Lustrfest začíná v online prostoru už letos v červnu.  Celý měsíc bude na speciální webové stránce, která vznikla ve spolupráci s kamenickošenovskou sklářskou školou představovány zajímavosti z historie a života Kamenického Šenova - města skla a lustrů. Můžete se těšit na jeho bohatou sklářskou historii, významné osobnosti, architektonické památky, sklářské řemeslo i přírodní atraktivity a skrytá zákoutí.  Objevte příběh lustrů v Kamenickém Šenově!

Každý den se na webu rozzáří jeden „ověsek“ lustru v logu Lustrfestu, a s ním se otevře i nové video, série nových fotografií či unikátních historických záběrů. „Všechno bude doplněné zajímavými informacemi. Mohu prozradit, že pod několika „ověsky“ je schován i sklářský workshop na výrobu vlastního designového svítidla, takže na tento speciální web se vyplatí určitě se podívat“, říká Klára Machová, vedoucí Kulturního centra města Kamenický Šenov. Návštěvníci se mohou ale těšit i na venkovní akci přímo v Dvořáčkově parku v centru města. Tam se rozsvítí nádherné lustry z dílny studentů šenovské sklářské školy zavěšené mezi stromy, a to konkrétně 26. června. Návštěvníky budou lákat na jedinečnou večerní procházku či dokonce piknik v parku. Bude také možnost navštívit  šenovské letní kino pod hvězdami, které bude zdarma promítat oceněný český film Šarlatán.

Festival byl plánován jako završení tradičního Mezinárodního sympozia rytého skla a v původně plánovaném rozsahu byl přesunut na začátek června příštího roku. Důvodem je problematická účast partnera akce, zástupců německého sklářského města Weisswasser a samotných účastníků sympozia, kteří přiletí z celého světa.

Partnery Lustrfestu jsou Město Kamenický Šenov, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská a Preciosa Lighting.

Od 1.6. více na www.lustrfest.cz

Kontakt: Klára Machová, město Kamenický Šenov, machova@kamenicky-senov.cz